Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Trener Niemczyk w Opolu


wir 22.11.2015

Andrzej Niemczyk, trener "złotej" reprezentacji kobiet w piłce siatkowej, gościł w Opolu nie po raz pierwszy. Tym razem przyjechał promować swoją książkę "Życiowy tie-break".


Dziesięć lat spędził w Niemczech, gdzie prowadził kadrę narodową w latach 1981-89, zdobywając liczne trofea. Z drużyną Bayer Lohhof wywalczył siedmiokrotnie mistrzostwo kraju. Dwie jego najmłodsze córki grają w siatkówkę w reprezentacji Bawarii.

W trakcie spotkania opowiadał historie, które nie znalazły się w książce oraz zdradzał kulisy jej powstania. Chętnie udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania - nawet te mało wygodne. Ocenił swoją współpracę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, nie kryjąc konfliktu i braku zrozumienia. Zdradzał też tajemnice alkowy oraz kłopoty ze zdrowiem oraz walkę z rakiem węzłów chłonnych, która towarzyszyła mu przez wiele lat. Chętnie pozował do zdjęć i wpisywał dedykacje, dopasowując je indywidualnie do właściciela książki.

Na spotkanie przyszli miłośnicy siatkówki w każdym wieku. Nie zabrakło dziecki, które prosiły o autograf, jak i dojrzałych fanów, kibicujących w 2003 i 2005 roku. Właśnie wtedy kadrowiczki zdobywały złoto w mistrzostwach Europy pod wodzą Andrzeja Niemczyka.

Książki sprzedawały się jak świeże bułeczki, szczególnie że zapowiedź tego, co jest w środku pobudzała wyobraźnię: „Twardziel. Kobieciarz. Facet, który zawsze mówi, co myśli. Dobry rozgrywający i jeszcze lepszy trener, za którym siatkarki gotowe były pójść w ogień… Andrzej Niemczyk to żywa legenda polskiego sportu. W tej autobiografii bez ogródek opowiada o tym, co przeżył. I szczerze mówi o ludziach, których spotkał na swojej drodze. Nowotwór pokonany za pomocą litrów whisky i setek wizyt w kasynach. Burzliwe relacje z kobietami. Milion dolarów stracony w kilka sekund. Kulisy pracy z reprezentacją Polski, metody, dzięki którym doprowadził „Złotka” do podwójnego mistrzostwa Europy, oraz cała prawda o PZPS. Polskie środowisko siatkarskie do tej pory zamiatało wiele spraw pod dywan. Ta książka to zmieni."