Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 24 maja 2024
Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny


Skarby joannickich braci z Łagowa

09.02.2019

Zamek w Łagowie to jedno z najciekawszych miejsc w woj. lubuskim. Mimo że twierdzę usytuowano na wzgórzu, to oprócz trzech pasów umocnień obronnych skrywa się również za drzewami.
zobacz wszystkie
Baranów Sandomierski prawie jak Wawel

06.01.2019

Do Wawelu w Krakowie porównuje się kilka obiektów w Polsce. Najwierniejszym odzwierciedleniem królewskiego piękna jest jednak rezydencja w Baranowie Sandomierskim.
zobacz wszystkie
Rezydencja w Gołuchowie pełna legend

19.02.2018

Niedźwiedzie skóry, starożytne wazy, jelenie rogi i obrazy największych mistrzów europejskich czekają na miłośników przeszłości w Gołuchowie.
zobacz wszystkie
Łańcuckie duchy, powozy i storczyki

05.01.2018

Łańcucki zespół parkowo-pałacowy jest jednym z najznakomitszych w Polsce. Mało kto wie, że była to kiedyś budowla obronna. Po tych czasach pozostała fosa i wiele opowieści.
zobacz wszystkie
Sandomierz: Zamek i ks. Mateusz

25.11.2017

Sandomierz od kilku lat kojarzy się z księdzem na rowerze z serialu "Ojciec Mateusz", który jeździ po zabytkowych uliczkach.
zobacz wszystkie
Grafini z pałacu w Izbicku

18.03.2017

Rozpadające się gmaszysko w Izbicku, którym kiedyś straszono wiejskie dzieci, przemieniło się w pałac z prawdziwego zdarzenia. Teraz to nowoczesny hotel z niezwykłą historią.
zobacz wszystkie
Krasiczyn dla wielbicieli niezwykłych historii

18.02.2017

Wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów od Przemyśla, aby znaleźć się w miejscu niezwykłym. To zamek w Krasiczynie otoczony jednym z najpiękniejszych parków w Polsce.
zobacz wszystkie
Jabłonna: Honor, który zastąpił niesławę

02.11.2016

Pałac w Jabłonnie (woj. mazowieckie) to miejsce dla konesera: park, restauracja, możliwość zanocowania, zwiedzenia rozległej posiadłości i poznania jej tajemnic.
zobacz wszystkie
Zamek spełnionych życzeń w Golubiu-Dobrzyniu

13.10.2015

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu widać już z daleka. Charakterystyczna czworokątna bryła na wzgórzu do dziś budzi respekt.
zobacz wszystkie
Krokowa: Albert Kaspar Ewald i zapach siarki

25.05.2015

Zamek w Krokowej rzadko trafia do przewodników, choć jego właściciele należeli do najstarszych i najciekawszych rodów na Pomorzu.
zobacz wszystkie
Kurozwęki: Bizony pod pałacem i na talerzu

04.05.2015

Jeśli ktoś myśli, że Popiela myszy zjadły, to się bardzo myli. Wystarczy pojechać do Kurozwęk, żeby się przekonać, iż rodzina protoplasty świetnie daje sobie radę.
zobacz wszystkie
Zamek Krąg dla marzycieli

31.03.2015

Zamek położony pomiędzy dwoma jeziorami, otoczony ponad 2,5-hektarowym parkiem, przez kilkaset lat był w rękach rodu Podewils.
zobacz wszystkie