Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Góry Opawskie z Kopą Biskupią


amal 18.03.2017

Czasami turysta poszukuje atrakcji, tłumów ludzi, miejsc, w których można się dobrze zabawić i o nocnych szaleństwach opowiadać po powrocie przyjaciołom.


Czasami jednak szuka miejsc, które niosą wycieszenie, dawno zapomniane historie i otoczone są przyrodą wzbudzającą niemy zachwyt.

Takie miejsce jest na Opolszczyźnie, tuż przy granicy polsko-czeskiej. Park Krajobrazowy Góry Opawskie, będący częścią Sudetów, to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników, chcących na chwilę oderwać się od codzienności. Najwyższych wzniesieniem jest Biskupia Kopa, która ma 889 m n.p.m. Nazwa wywodzi się z 1474 roku, gdy ziemie te otrzymali biskupi wrocławscy od króla węgierskiego Macieja Korwina. Szczytu nie można przegapić, bo wieńczy go kamienna wieża widokowa z końca XIX w. 18-metrowa budowla powstała w 50. rocznicę panowania cesarza Franciszka Józefa I. Z jej korony rozciąga się widok na Jesioniki, masyw Śnieżnika i Góry Złote.

Biskupa Kopa to szczyt, który należy zdobyć, ale dla tych, którzy chcą chwilę odsapnąć tuż przed celem, czeka schronisko na wysokości 850 m n.p.m. Można w nim się zatrzymać na ciepły posiłek czy też nawet nocleg. Panorama z okiem na okoliczne lasy będzie idealnym balsamem dla codziennie zagonionej duszy.

Malowniczy dom turysty „Pod biskupią kopą” to historyczny obiekt, oddany do użytku w lipcu 1924 roku. Jego twórcą był Georg Döring, członek Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego. Nazwano go wówczas Schroniskiem Górnoślązaków. Okazało się, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Turystów było tak wielu, że już w latach 1926-27 trzeba było je powiększyć, przy okazji budując wygodniejszą drogę dojazdową. Dziś organizowane są w nim imprezy okolicznościowe, a miłośnicy gór zawsze znajdą nocleg i ciepły posiłek. Biskupia Kopa słynie z ciekawych szlaków pieszych, rowerowych, a zimą pojawiają się tu narciarze.