Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Opolskie pachnące wakacjami


am/jg 09.07.2016

Województwo opolskie położone pomiędzy naszpikowanym atrakcjami Dolnym Śląskiem, a ruchliwym i przemysłowym Górnym Śląskiem często uchodzi uwadze turystów.


A szkoda, bo to jeden z najciekawszych regionów w Polsce. Plany reformy administracyjnej w 1999 roku zakładały likwidację województwa i wcielenie jego powiatów do województw: śląskiego oraz dolnośląskiego. Silne protesty, w tym „łańcuchy nadziei" i podkreślanie poczucia odrębności, doprowadziły do utrzymania Opolszczyzny na mapie administracyjnej Polski. Bardzo intensywnie w działania „ratunkowe” włączyła się Mniejszość Niemiecka, która ma silne poczucie przynależności do tego obszaru, który przez dziesiątki lat zamieszkiwany był również przez Niemców.

Przez lata mieszały się tu wpływy tradycji polskiej, czeskiej, niemieckiej i kresowej, dzięki czemu powstał swoisty konglomerat kulturowy. Dziś Opolszczyzna słynie ze swych niepowtarzalnych obyczajów, no. wodzenie niedźwiedzia oraz ciekawych obrzędów, które nadal są kultywowane. Jako ziemia pogranicza ma bardzo burzliwą i bogatą historię oraz wielokulturowe dziedzictwo - tereny te w czasie wielu wieków znajdowały się pod panowaniem m.in. Piastów, królów Czech, Prus, Niemiec i austriackich Habsburgów. Narodowo oraz etnicznie różnorodna ludność Opolszczyzny sprawia, że region charakteryzuje się dużą kulturową odrębnością.

Województwo opolskie jest najmniejsze w skali kraju, jednak łączy w sobie większość walorów przyrodniczych czy też niezwykłych atrakcji turystycznych. Są tu piękne góry, rzeki i wielkie jeziora, stare lasy oraz bory, zabytki oraz nietypowa regionalna kultura. Gdy dobrze pozna się ten obszar, może wydawać się, że jedynie brakuje morza. Zwiedzając Opolszczyznę, warto skręcać w boczne drogi i zaglądać do mniejszych mieścin. Kryją one w sobie wiele tajemnic czy atrakcji, który nie da się znaleźć gdzieindziej.

Komitet Sportu działający w strukturach Poczty Polskiej od wielu lat organizuje wyprawy rowerowe pocztowców po Polsce. Miłośnicy dwuśladów co roku zwiedzają inny region kraju. W czerwcu 15-osobowa grupa zawitała na Opolszczyznę. Najmłodszy czterolatek podróżował w przyczepce. Podążając ich śladami można w czasie urlopu wypoczynkowego odkryć najciekawsze miejsca najmniejszego z województw.

Krapkowice i młyn
Krapkowice to miasto nad Odrą na Nizinie Śląskiej, położone około 30 km na południe od Opola. Powiat krapkowicki jest najmniejszym z powiatów województwa opolskiego. Ta „mała ojczyzna” jest krainą wyjątkową ze względu na swoją wielokulturowość żyjących obok siebie Ślązaków, Polaków, Niemców i Czechów.

Z bogatej historii miasta zachowało się kilka cennych zabytków, do których należy kościół św. Mikołaja z Kaplicą Różańcową z początku XV wieku. Warto również zobaczyć XIV-wieczną Bramę Górną. Tuż obok zachwyca odrestaurowany młyn, który dziś pełni funkcję restauracyjno-hotelową. Zabytkowy obiekt zamkowy powstał w 1852 roku. Położony jest poniżej starych murów okalających rynek z XIV-wiecznym kościołem pod wezwaniem św. Mikołaja. Z okien „Zamkowego Młyna" rozpościera się niezapomniany widok na rozwidlenie Osobłogi i Młynówki oraz położoną w ich delcie wysepkę, na której znalazło schronienie stadko kóz.

W północnej części miasta, zwanej Otmętem, znajduje się zespół starych pieców wapienniczych z XIX wieku. Dzielnica ta zasłynęła fabryką obuwia, które było znane w całej Polsce. Dziś pozostały po niej budynki z czerwonej cegły. Atrakcja są również ruiny XIII-wiecznego zamku zbudowanego według legendy przez templariuszy. Należał on kiedyś do znamienitego rodu piastowskich książąt opolsko-raciborskich, a dziś zobaczą go tylko najwytrwalsi poszukiwacze - ukryty jest bowiem za kościołem w Otmęcie i nie łatwo wypatrzeć go z drogi.

Krasiejów - magnes tłumów
Atrakcją na niemal światowym poziomie jest największy Jurapark w Europie. Krasiejów (niedaleko Ozimka) to mała wioska, w której odkryto kilkanaście lat temu szczątki pradinozaurów. Dziś obok wykopalisk paleontologicznych prezentowanych jest aż 200 modeli gadów i płazów. Fantastyczną propozycją będzie też niesamowity Park Nauki i Ewolucji Człowieka, który oferuje niewyobrażalną podróż w czasie, odległą nawet o 66 mln lat, a do tego pierwszy lot w Kosmos. To najnowocześniejsze muzeum ziemi w Europie.

Przepływająca niedaleko Mała Panew zwana jest opolską Amazonką. Jej uroki poznają tylko ci, którzy zdecydują się na spływ kajakowy. Tylko z poziomu wody można zobaczyć bajeczne krajobrazy i rzadkie nagromadzenie głazów narzutowych.

Sanktuarium i amfiteatr na wulkanie
Pocztowcy w czasie wyprawy rowerowej zdobyli wygasły wulkan, sprzed milionów lat. Na szczycie Góry Św. Anny znajduje się obiekt z listy najcenniejszych zabytków Polski. To klasztor franciszkanów, w którym znajduje się figurka Anny Samotrzeciej, babci Jezusa. Tuż obok w niecce wulkanu zbudowano w czasach nazizmu amfiteatr, mogący pomieścić prawie 30 tys. ludzi.

Do najnowszych atrakcji należy ogromny ogród w Olszowej (blisko Strzelec Opolskich), zajmujący prawie dwa hektary. Znajdują się w nim miniatury znanych obiektów sakralnych z całego świata. W ciągu kilku godzin można zwiedzić najcenniejsze zabytki, przemierzając jedynie kilkaset metrów.

Opole przyjazne rowerzystom
W Opolu, stolicy regionu, obowiązkowo trzeba zobaczyć amfiteatr, gdzie odbywa się najbardziej znany polski festiwal muzyczny. Tuż koło niego chętni mogą wdrapać się na jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Wieża Piastowska to pozostałość po zamku, który został rozebrany na początku XIX wieku przez ówczesne władze niemieckie.

W Głogówku czeka kolegiata nosząca miano ,,perły opolskiej ziemi” pod wezwaniem św. Bartłomieja. Zachwyca świetnie zachowanymi polichromiami. Któż nie zna piosenki ,,Poszła Karolinka do Gogolina” - pochodzi właśnie z tego małego miasteczka.