Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Podziemia katedry i kości


koma 01.02.2018

Trwające prace renowacyjne w podziemiach opolskiej katedry przynoszą coraz to ciekawsze odkrycia. Naukowcy weszli do dwóch podziemnych pomieszczeń.


W jednym pochowano pierwszego opolskiego biskupa Franciszka Jopa, a w drugim zabezpieczono ludzkie szczątki w wapnie i fragmenty zachowanych tkanin. Antropolog Agata Hałuszko z Instytutu Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego uważa, że mogą one pochodzić z XVII wieku. Jej zdaniem w nieodkrytych nigdy kryptach mogą kryć się o wiele starsze tajemnice.

Po przeprowadzeniu badań georadarem potwierdzono istnienie nieznanych nikomu pomieszczeń pod posadzką świątyni. Badacze dokonali odwiertu otworu o wielkości 10 centymetrów, dzięki któremu wprowadzili kamery i zobaczyli nowe oblicze opolskich podziemi. Krypta, która znajduje się pod kaplicą św. Jadwigi, ma ponad 8 metrów długości i 4 m szerokości. Nazwano ją Jubileuszową. Antropolodzy i archeolodzy znaleźli w niej liczne fragmenty kości i kilkadziesiąt czaszek. Szczątki nie są w trumnach i wszystko wskazuje na to, że zostały tu wrzucone jedne na drugie. Badania prowadzone są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, ponieważ w podziemiach wykryto kropidlaka żółtego, rodzaj pleśni, która znajdowała się w grobie Kazimierza Jagiellończyka i spowodował poważne kłopoty zdrowotne u osób, dokonujących odkrycie.