Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Kopalnia pełna tajemnic: Dzierżysław i skarby z II wojny światowej


internauci 20.02.2013

Postanowiliśmy stworzyć ranking tajemniczych miejsc, które znajdują się na Opolszczyźnie. Będą one idealną propozycją na weekendowy wypad dla osób kochających niecodzienną atmosferę. Jeśli chcielibyście dodać kolejne, to czekamy na wasze maile: kontakt@panoramaopolska.pl


DZIERŻYSŁAW

Ciekawostką jest nieczynna kopalnia gipsu w Dzierżysławiu (niem. Dirschel). Powstała ok. 1870 r. W wykazie obiektów opuszczonych figuruje jako obiekt przygotowany na warsztaty mechaniczne. W Dzierżysławiu pracowało 250 jeńców zatrudnionych w kopalni gipsu i magazynach amunicji. W 1862 roku opolska cementowania przeszła w posiadanie jej byłego dzierżawcy Günthera Grundmanna. Właściciel musiał wiedzieć o istnieniu kopalni gipsu w Dzierżysławiu, ponieważ stamtąd pochodził surowiec, który był niezbędny w produkcji cementu.
 
Czy niemiecki konserwator Grundmann odpowiedzialny za ukrywanie dóbr kultury miał powiązania rodzinne z właścicielem cementowani? Czy czasami nie wykorzystał jej do ukrycia jakiegoś depozytu. Czy w nieczynnej kopalni spoczywają jakieś dobra? Nie wiadomo. Pozostaje tylko czekać. A może tam właśnie ukryta jest raciborska kustodia?
 
Andrzej Kurcoń z Głubczyc