Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


OPOLE: Skansen wabi i kusi


06.04.2014

Muzeum w Bierkowicach przyciąga przez cały rok


Kilka kilometrów od Opola znajduje się miejsce, dzięki któremu można na chwilę przenieść się w dawne dzieje. To jedyne tego typu muzeum ulokowane na obszarze 10 hektarów, składające się z 24 obiektów typowych dla wsi opolskich. Unikalne zagrody przeniesiono ze wsi opolskich. Najstarsza chałupa pochodzi z 1745 r. Można zajrzeć do szkoły ze starymi mapami i kałamarzami na biurkach, sklepu, a nawet przysiąść w karczmie. Wokół gospodarstw rosną kwiaty, drzewa rodzą owoce, nad powałą suszą się zioła, a na stole w chałupach leżą ciastka i owoce.

Drewniany kościół z Gręboszowa datowany na 1613 r. otacza stary cmentarz, a w kuźni z 1726 r., przeniesionej z Ziemiełowic, nad rozgrzanym paleniskiem nadal pracuje kowal. Przed stodołą gospodarz wyplata kosze z wikliny, zboże mielone jest w młynie, którego koło budzi zachwyt najmłodszych turystów. Spacer wśród wiatraków, kapliczek, pól obsadzonych dziś rzadko uprawianymi roślinami, jak gryka czy pasternak zajmuje prawie dwie godziny.

Tłumy przybywają na coroczne imprezy organizowane w skansenie. Zablokowana ulica Wrocławska i rzesz ludzi - to efekt kolejnego jarmarku w Bierkowicach. Muzeum Wsi Opolskiej, które tradycyjnie imprezę przygotowało, ma powody do zadowolenia. Pogoda i frekwencja dopisały. Wstępnie policzono, że jarmark odwiedziło ponad 10 tys. Opolan. Na przepełnionych parkingach można było też dojrzeć rejestracje spoza województwa.

Na zwiedzających i kupujących czekało wiele atrakcji. Można było podejrzeć, jak maluje się kroszonki i jak wypieka się chleb wiejski. Kowal kuł podkowy, Ślązaczka w ludowym stroju przędła kołowrotkiem wełnę, a młodzi artyści wypalali gliniane figurki. Do dyspozycji spragnionych wrażeń w siodle oddano konie z pobliskiej stadniny.

Imprezy plenerowe w Muzeum Wsi Opolskiej:

- Jarmark Wielkanocny - Niedziela Palmowa
- Noc muzeów w maju
- Festiwal Folklorystyczny w sierpniu
- Europejskie Dni Dziedzictwa we wrześniu
- Jesienne Targi Sztuki Ludowej, Targi Pszczelarstwa w październiku