Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Tajemnica Małujowic


rek 22.10.2014

Perła Opolszczyzny zmieni swój wygląd. Na naszych zdjęciach możesz zobaczyć to, czego za chwilę już nie będzie.


Jej wnętrze będzie zupełnie inne. Malowidła z XIX w. zostaną stare, a pojawią się znajdujące pod nimi o wiele starsze. 

10 kwietnia 1741 r. rozegrały się tu najsłynniejsze walki podczas wojen śląskich, zwane bitwą pod Małujowicami lub pod Mollwitz. Do dziś we wsi zachowały się ruiny wiatraka i domu młynarza, skąd Fryderyk II miał dowodzić oblężeniem Brzegu. Małujowice trzeba jednak odwiedzić z innego powodu: znajduje się tu jedyny w swej urodzie kościół p.w. św. Jakuba Apostoła.

Został wybudowany w 1250 r. i częściowo przebudowany w XIV w. Powstały wówczas bogate polichromie wczesnogotyckie o tematyce staro- i nowotestamentowej, wykonane przez artystę ze szkoły praskiej. W 1500 r. zbudowano nowy strop w nawie, złożony z ponad 600 desek o barwnych ornamentach roślinnych, zwierzęcych i heraldycznych. Od tego czasu w kościele nie prowadzono większych prac budowlanych.

Czas zatrzymał się tutaj pięć wieków temu. Warto poczuć unikalny klimat, bo już wkrótce - dzięki unijnym funduszom -  malowidła w świątyni wpisanej na listę dziedzictwa narodowego zostaną poddane konserwacji.Historia pokryje się nowymi barwami.