Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Na podbój opolskich wsi


amal 06.04.2015

Rowery, kajaki, wdychania powietrza z ula, przejażdżki konne, smakowitości to wszystko, co znajdziecie na opolskiej wsi.


Z roku na rok oferta jest coraz bogatsza i czeka na turystów, którzy chcą oderwać się od codzienności. Przygoda może być zaskakująca. Turyści coraz liczniej przybywający na Śląsk Opolski chętnie zatrzymują się w gospodarstwach agroturystycznych. Znajdują tu urokliwe zakątki, otoczone lasami i łąkami oddalone od aglomeracji przemysłowych. Opolskie gospodarstwa agroturystyczne oprócz wypoczynku i rekreacji proponują turystom udział w warsztatach tkackich, wikliniarskich, garncarskich, pieczenia chleba oraz wyrobu nalewek. Niektóre przygotowują dla swoich gości liczne atrakcje jak: możliwość przebywania ze zwierzętami, organizują wycieczki po najciekawszych miejscach w okolicy. Pokazują małe izby regionalne, w których kryją się dawno zapomniane sprzęty domowe, jak choćby maselnica czy sieczkarnia.

Miód to samo zdrowie
Maciejów to wieś słynąca z licznych atrakcji turystycznych, jak np. kościół drewniany z XVI wieku czy zabytkowy pałac. W pobliskiej pasiece zarodowej znajduje się dworek, w którym mieszkał słynny pszczelarz ksiądz Jan Dzierżon. Obiekt otacza skansen uli figuralnych. Atrakcją turystyczną jest apiinhalator - pomieszczenie, w którym oddycha się powietrzem z ula. Maciejów to jedna z pierwszych wsi tematycznych, która wyspecjalizowała się w propagowaniu pszczelarstwa. Na Opolszczyźnie powstają wioski tematyczne, których rozwój bazuje na realizacji konkretnego pomysłu. Takimi miejscowościami są m.in. Kuniów - wieś agroturystyczna, Maciejów - wieś miodem płynąca, Pawłowice - wieś kwitnących ogrodów.

W Kluczborku znajduje się muzeum im. Jana Dzierżona poświęcone pszczelarstwu. Można w nim zobaczyć najstarszy zabytek pszczelarstwa w Europie, jakim jest kawałek drzewa bartnego z X wieku, ule figuralne w kształcie ludzi i zwierząt czy dawne wnętrza śląskie. Ksiądz Jan Dzierżon odkrył zjawisko dzieworództwa wśród pszczół i skonstruował ul bliźniak o rozbieralnym wnętrzu. Co roku organizowany jest Kluczborski Maraton Rowerowy „O beczułkę miodu”.

Kolejnym miejscem, które przypomina o hodowli miodu jest Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Zajmuje obszar 10 hektarów, na którym znajduje się 50 obiektów przeniesionych z opolskich wsi. Wśród nich jest m.in. młyn wodny i zabytkowa pasieka, w której odbywają się cykliczne wykłady dotyczące pszczelarstwa. W czasie wakacji w skansenie odbywa się Festiwal Folklorystyczny połączony z konkursem „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”, podczas którego promowane są kultura i kulinaria regionu.