Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Z opolskich naw kościelnych


am 14.04.2015

Opolszczyzna to region pełen niespodzianek. Słynie z tradycji, które mają kilkusetletnie korzenie i często wywodzą się z kultury niemieckiej.


Tereny te bowiem przez wiele lat zamieszkiwane były przez ludność niemiecką. W czasie Wielkanocy do dziś odprawiana jest jedna ze mszy w języku niemieckim. Wnętrza kościołów zatykają dech w piersi. To niektóre z nich warte zobaczenia w czasie eskapady.

Opole - ekshumacja księcia
Mury bazyliki na stałe wpisały się w historię Opola. Jej nazwa wywodzi się od relikwii Świętego Krzyża, przekazanych w XI wieku. przez biskupa wrocławskiego. Miał je otrzymać od św. Emeryka i właśnie wówczas do piastowskiego orła dodano fragment krzyża, zmieniając wcześniejszy herb. W murach katedry spoczywa ostatni piastowski książę Jan III Dobry, którego życzeniem był pochówek w kolegiacie gotyckiej, odrestaurowanej po kilku pożarach. W 1998 roku dokonano ekshumacji prochów księcia. W czasie najazdu szwedzkiego zostały przełożone do trumny drewnianej, gdyż ołowianą przetopiono na amunicję do armat. W katedrze znajduje się słynący z cudownej mocy obraz Matki Boski Opolskiej, który powstał w XV w. na lipowej desce. W 1983 roku papież Jan Paweł II ukoronował Madonnę podczas pielgrzymki na Górę Świętej Anny.

Opole - krypta grobowa pełna władców
Opolscy franciszkanie wpisali się w historię miasta od czasów średniowiecznych. W XIII wieku powstał w Opolu trzeci ich klasztor - po Wrocławiu i Krakowie. Gotycki kościół pw. św. Trójcy w Opolu usytuowany jest niedaleko zabytkowego Rynku, Młynówki i Wieży Piastowskiej. W krypcie grobowej opolskich Piastów zachowało się jedno z najstarszych malowideł ściennych na Śląsku. Polichromia z XIV wieku przedstawia scenę ukrzyżowania. W podziemiach pochowano 8 książąt i 5 księżnych opolskich. Spoczywa tu m.in. Władysław Opolczyk i Elżbieta, wnuczka Władysława Łokietka. W kaplicy św. Anny, zwanej Piastowską, uwagę przykuwają dwa XIV-wieczne sarkofagi księżnej Anny i księcia Bolka III. W klasztorze działa sklepik z wyrobami zdrowotnymi braci zakonnych, słynących z produkcji preparatów na różne dolegliwości.