Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Krasiejowskie dinozaury w USA


kom 21.07.2015

Właściciel Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie co roku zaskakuje turystów, aby wracali do jednej z największych atrakcji europejskich.


W tym roku stowarzyszenie Delta otworzyło Park Nauki i Ewolucji Człowieka - niezwykłe interaktywne muzeum, w którym zwiedzający zabierani są na pokład promu kosmicznego, który wywozi ich na orbitę okołoziemską. Pomysły spodobały się również Amerykanom, którzy chcą mieć u siebie podobny park jurajski. Prezes Piotr Lichota, będący szefem stowarzyszenia Delta, wraz z Markiem Otki zamierzają stworzyć na 20 hektarach park dinozaurów Paleosafari Moab Giant w Utah.

Lichota zdradza, że przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 10 milionów dolarów. Obecnie trwają w Polsce prace nad stworzeniem 140 wiernych kopii prehistorycznych gadów. Te największe będą podzielone na części i złożone na miejscu, np. 30-metrowy diplodok będzie się składał z ośmiu elementów. Dzięki zastosowanym materiałom (włókno szklane i żywica poliestrowa), makiety będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nad pracą artystów czuwają paleontolodzy.

To początek ekspansji dinozaurów z Polski na sąsiednie kontynenty. Spółka polsko-amerykańska ma zamiar otworzyć kolejne parki atrakcji m.in. w hiszpańskiej Barcelonie, niedaleko jaskini Postojna na Słowenii, a nawet w Panamie w Ameryce Środkowej.