Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Rekreacja po opolsku


Agnieszka Malik 12.05.2015

Opolszczyzna słynie z akwenów rekreacyjnych. Największymi z nich są: Jezioro Turawskie znane z regat "Białe Żagle" czy Jezioro Otmuchowskie.


Jezioro otoczone 29 ha rezerwatem przyrody i Jezioro Nyskie - raj dla wędkarzy. Jezioro Turawskie to zbiornik retencyjny o głębokości dochodzącej do 13 metrów, który powstał w 1939 roku na rozkaz Adolfa Hitlera. Dziś jest to ulubione centrum rekreacji wodnej miłośników żeglowania.

Jezioro Otmuchowskie otacza 29-hektarowy rezerwat przyrody z cennymi brzozami i dębami. Na jego brzegach znajdują się siedliska czapli szarych. Wokół akwenu wytyczono liczne ścieżki rowerowe.
Nyski akwen retencyjny o powierzchni 2077 hektara jest rajem dla wędkarzy i wielbicieli sportów wodnych. Złowić można w nim szczupaka, sandacza czy leszcza. Jezioro powstałe w 1971 roku łączy się z licznymi jeziorkami.

Liczne łowiska znajdują się nad Jeziorem Nyskim czy nad Jeziorami Turawskimi. Smakoszy zachwyca pstrąg z Moszczanki (gm. Prudnik) i sandacz po otmuchowsku. Przez region przebiega „Szlak karpia” (np. gm. Murów).

Wielką popularnością cieszą się spływy kajakowe. Idealnie nadaje się do tego Mała Panew posiadająca malownicze meandry i starorzecza. Miłośnicy kajakarstwa nazwali ją opolska Amazonką, ponieważ miłośników kajakarstwa. Spływy organizowane są także na Stobrawie, Budkowiczance i Odrze w okolicy Wyspy Bolko w Opolu.

Budkowiczanka jest nie tylko niezwykle malowniczą rzeką, ale również legendarną, mającą cudowne działanie zdrowotne. W konkursie „Rzeka Roku 2013” zdobyła 4 miejsce wśród 49 zgłoszonych z całej Polski.

Rzeka Stobrawa z licznymi dopływami tworzy miejsce, które idealnie nadaje się do spływów kajakami lub też kanadyjkami. Wytyczone trasy prowadzą przez krajobrazowo najpiękniejsze tereny dorzecza.

Wiele gospodarstw agroturystycznych przedstawia atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu w siodle. Wśród nich znajduje się Babskie Ranczo w Śmiechowicach - miejsce relaksu stworzone specjalnie dla kobiet. Naukę jazdy konnej, imprezy dla dzieci oraz wiele innych organizuje „Buffalo Ranch” w Dąbrówce Dolnej. „Końskie Zacisze” w Łące Prudnickiej organizuje również zimą wyprawy saniami.

Opolszczyzna słynie z licznych tras rowerowych, które prowadzą przez malownicze tereny, pełne atrakcji przyrodniczych i turystycznych. Najdłuższa z nich biegnie od Głubczyc aż do Otmuchowa.