Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Ekoturystyka dla mieszczuchów


Agnieszka Malik 25.05.2015

Opolszczyzna słynie z tradycji młynarskich, których pozostałością są budynki zabytkowych młynów, np. młyn w Krapkowicach z 1852 roku mieści nowoczesny hotel i restaurację.


Tradycje pielęgnują gospodarstwa agroturystyczne. Edukacyjne gospodarstwo ekoturystyczne w Biadaczu „Agrochatka” prowadzi warsztaty „Od ziarna garsteczki do świeżej bułeczki”. Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach organizuje wypiek chleba w zabytkowym piecu. Na imprezach ustawiają się po niego kilometrowe kolejki.

Wiele gospodarstw agroturystycznych wyspecjalizowało się w uprawach ekologicznych. Jednym z pierwszych na Opolszczyźnie jest Demonstracyjne Gospodarstwo Ekologiczne „Ekostyl” z Biadacza prowadzące warsztaty ekologiczne. W „Ekozagrodzie” w Szczedrzyku, otoczonej rozległym sadem, działa jedyna w regionie przydomowa tłocznia soków. Stare odmiany jabłoni i czereśni rosną też w okolicach Góry Św. Anny.

Tradycje winiarskie na Opolszczyźnie mają średniowieczne korzenie. W okolicy Lewina Brzeskiego uprawę rozpoczęli joannici. Dziś w Winowie koło Opola na nasłonecznionych wzgórzach posadzono winogrona. Podobno rosły tu wiele wieków wcześniej i stąd wywodzi się nazwa wsi. Winnica powstała również w Podlesiu, najwyższej położonej miejscowości na Śląsku Opolskim tuż przy granicy polsko-czeskiej. Pasjonatów winobrania nie brakuje również w Paczkowie czy Otmuchowie.

Regionalne restauracje proponują oryginalne przysmaki z danego terenu. „Stara Karczma” w Chocianowicach zdobyła I miejsce w konkursie „Eko-Agroturystycznym”. Restauracja „Kamieniec” w Kamieniu Śląskim oferuje „Golonko św. Jacka”, a „Kuchnia Śląska” w Dobrzeniu Wielkim czy „Swojskie Klimaty” w Kluczborku przypominają wystrojem dawną chatę. „Karczma Myśliwska” w Szumiradzie (koło Kluczborka) specjalizuje się w dziczyźnie.