Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Kościoły niczym perły


Agnieszka Malik 12.08.2015

Opolszczyzna słynie z kilkusetletnich tradycji. Wnętrza kościołów zatykają dech w piersi. To niektóre z nich warte zobaczenia w czasie eskapady.


Czarnowąsy - pożar i odbudowa
Drewniany kościół pw. św. Anny z XVII wieku od wieków przyciągał pielgrzymów. Świątynię odbudowano po pożarze w 2005 roku, z którego ocalała jedynie słynąca z cudów figurka św. Anny.

Głogówek - kościół w kościele
Zespół klasztorny franciszkanów słynie z Kaplicy Loretańskiej, umieszczonej wewnątrz kościoła. Jest to wierna replika domu Matki Boskiej z Loretto, którą ufundował Jerzy III Oppersdorff po powrocie z Włoch.

Jemielnica - cysterski splendor
Średniowieczny klasztor ufundował książę opolski Bolko. Dzisiejszy wystrój ma charakter rokokowy. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny i 12 bocznych z XVIII wieku. Kompleks leży na Południowo-Zachodnim Szlaku Cysterskim.

Kałków - templariusze na Opolszczyźnie
Ceglany średniowieczny kościół obronny podobno założyli rycerze z zakonu templariuszy. W 1822 roku robotnicy mieli znaleźć łaciński napis, który potwierdzał to wydarzenie. Otacza go zabytkowy mur.

Bierdzany - śmierć ze ściany
Kościół z 1711 roku zasłynął z unikalnych polichromii. Ukryte były pod warstwą farby, którą usunięto w II poł. XX wieku. Wnętrze świątyni przypomina obrazkowe Pismo Święte. Na jej ścianach umieszczono biblijne historie. Znajduje się na niej m.in. postać słynnej śmierci.

Laskowice - mumia w krypcie
Wnętrze drewnianego kościoła kryje jedyną na Opolszczyźnie zachowaną mumię z XVII wieku. Legenda mówi, że to laskowicka śmierć. W rzeczywistości są to zwłoki hrabiny von Buchtitz.