Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


W Zagwiździu pojawiła się pruska armia


10.09.2014

Wykład na temat historii huty w Zagwiździu, pokaz grupy rekonstrukcyjnej "Armia Pruska" - to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.


Tak właśnie zainaugurowano 22. Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Impreza odbyła się 13 września w Zagwiździu pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości”, podkreślając znaczenie wspólnej historii dla kultury, języka, tradycji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa „Poznaj zabytki Zagwiździa”, wymyślona w 2011 roku przez młodych mieszkańców wsi. Dzięki zabawie każdy uczestnik poznał historię, ciekawe miejsca i ważne wydarzenia związane z powstaniem i rozwojem Zagwiździa.

- Poczucie przynależności do grupy i własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka. Istnieje wiele rzeczy, dzięki którym człowiek może się identyfikować z danym miejscem, krajem, społecznością - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Wspólne potrzeby, zainteresowania, problemy i sukcesy pozwalają czuć się częścią danej społeczności. Są to jednak wartości przemijające, zależne od stale zmieniających się czynników zewnętrznych. To, co się nie zmienia to nasza historia, kultura, opowieści przodków. Jednym słowem: dziedzictwo. Dziedzictwo pozwala nam zaspokajać tę tęsknotę za byciem częścią społeczności, za poczuciem wspólnoty skupionej wokół wspólnych wartości.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Huta w Zagwiźdzu powstała w 1754 roku na polecenie króla Prus Fryderyka II. Dziś funkcjonuje w niej Regionalna Izba Muzealna, w której zgromadzono ponad 500 eksponatów oraz odremontowana młotownia.