Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Opolskie zachwyca


01.05.2015

Małujowice i Brzeg na liście 7 nowych cudów Polski. Czytelnicy "National Geographic Traveler" wybierali wśród 32 wcześniej wytypowanych miejsc najpiękniejsze w Polsce.


Na szóstym miejscu wytypowali unikalne polichromie z kościoł w Małujowicach, a na siódmym znalazł się zamek w Brzegu.

Kościół św. Jakuba Apostoła zwany jest „śląską Sykstyną”. Gotycka bryła przypomina swoim wyglądem zamek, a jej wnętrze - otwartą Biblię, ukazującą w postaci ściennych malowideł poszczególne epizody ze Starego i Nowego Testamentu. Strop składa się z 640 desek ozdobionych ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi. W okresie reformacji polochromie zostały przykryte tynkiem, a światło dzienne ujrzały ponownie w latach 1866-1878, choć mocno przemalowane. Kilka lat temu malowidła przeszły generalną renowację. Przy okazji konserwatorzy dokonali znaczących odkryć.

Dotychczas uznano, że najstarsze obrazy znajdują się powyżej stropu, który w pewnym momencie został obniżony. Teraz są na strychu niedostępnym dla ludzkich oczu. Datowano je na II połowę XIV wieku. Renowacja doprowadziła do odkrycia w prezbiterium fragmentu malowidła stworzonego nawet sto lat wcześniej. Wzmianka o wizerunku św. Tomasza pojawiła się co prawda w broszurze z XIX w., ale kryła się pod warstwą późniejszej farby. Obok okalającego świątynię muru znajduje się tablica z mapą obrazującą przebieg najsłynniejszej bitwy w czasie pierwszej wojny śląskiej. 10 kwietnia 1741 roku pod Małujowicami wojska króla Prus Fryderyka II odniosły zwycięstwo nad austriacką armią, ale przeciwnik nie został rozbity. Sołtys wsi Tadeusz Perec nie ukrywa, że liczy na turystów, którzy docenią wyjątkowść polichromii. W kościele działają nawet toalety, uruchomione dla zwiedzających.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zwane jest „śląskim Wawelem”. Od 1311 roku była to rezydencja książąt brzeskich aż do wygaśnięcia piastowskiej linii w 1675 r. W XV-XVI w. za czasów Fryderyka II i jego syna Jerzego II, gotycka budowla zamieniła się w okazałą perłę renesansu. Po ataku wojsk pruskich w 1741 r. z zamku ocałała jedynie fasada budynku bramnego oraz parterowe sale w jednym ze skrzydeł. W latach 1966-1990 nastąpiła kompleksowa odbudowa obiektu, w wyniku której został przywrócony jej pierwotny wygląd.

Brzeska rezydencja jako jedyna instytucja muzealna w Polsce zajmuje się całością problematyki Piastów śląskich i dziejami piastowskimi na historycznym obszarze Śląska. To główny temat ekspozycji wypełniającej zamkowe komnaty. W odbudowanych wnętrzach można zobaczyć wystawy: „Sztuka śląska XV-XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” oraz „Z przeszłości i tradycji Piastów Śląskich”. Od 2004 r. w piwnicach zamkowych czynna jest ekspozycja „Memoriae Piastorum Principum Silesiae”, na której prezentowane są m.in. sarkofagi Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie 20 średniowiecznych nagrobków Piastów śląskich.