Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Tajemnicze symbole w Prudniku


am 16.06.2017

Miłośnicy łamigłówek zatrzymują się przy postumencie na prudnickim Rynku , aby rozszyfrować zakodowane daty związane z życiem świętego.


Prudnicki Rynek z zabytkowymi kamieniczkami obfituje w symboliczne pomniki, nawiązujące do historycznych wydarzeń. Tuż koło ratusza góruje barokowa kolumna z 1733 roku zwieńczona postacią św. Jana Nepomucena, który ochraniał przed powodzią oraz suszą. To patron dobrej spowiedzi, który zginął w nurtach rzeki Wełtawy za to, że nie chciał zdradzić królowi Wacławowi IV tajemnicy powierzonej mu w konfesjonale przez Zofię, żonę króla Czech.

Rzeźba powstała ze składek mieszczan i dlatego właśnie na kamiennym cokole wyrzeźbiono nazwiska licznych fundatorów, wśród których znajduje się, m.in. ówczesny burmistrz i rajcy miejscy. Umieszczono tu również prośbę o opiekę nad Prudnikiem, przychylność i dobroć. 

Dopiero trzy lata później u jego stóp dołożono dwie figury aniołów z piaskowca, które trzymają gwiazdy oraz język św. Jana - relikwię przechowywaną w praskiej katedrze. Jeden z aniołów dotyka palcem ust w sekretnym geście.