Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


You Tube z filmami o Kędzierzynie-Koźlu


akop 07.08.2012

Nakręcone miasto ma zachęcić turystów do zwiedzania zabytków


W Internecie pojawiły się filmy o Kędzierzynie-koźlu za pośrednictwem internetowego serwisu You Tube. Najnowsze i pierwsze tego typu profesjonalne produkcje w historii Kędzierzyna-Koźla to: 1) film promocyjny o mieście, 2) materiał prezentujący walory inwestycyjne Kędzierzyna-Koźla, 3) 20-sekundowy uniwersalny spot reklamowy. Realizacja filmów rozpoczęła się 30 sierpnia zeszłego roku. Produkcja trwała kilka miesięcy. Dzięki temu filmy uwzględniają wszystko to, czym miasto może się pochwalić. Pokazują one miejską infrastrukturę (m.in. szlaki komunikacyjne, obiekty sportowe), zabytkową architekturę (sakralną oraz elementy sztuki fortecznej), piękne ujęcia i krajobrazy miasta (także z lotu ptaka). Film promocyjny trwa około 10 minut.

Przedstawia bogatą historię Kędzierzyna-Koźla oraz kładzie nacisk na strategiczne położenie naszego miasta, dobrze rozwinięty przemysł wraz z infrastrukturą komunikacyjną, bazą sportową, oświatową i kulturalną. Prezentuje wydarzenia, a także imprezy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, z którymi jesteśmy kojarzeni w całym kraju. Są zatem migawki z Pucharu Europy w Triathlonie, Dni Twierdzy Koźle, "Wrzosowiska 2009", czy też ligowego spotkania siatkarzy ZAKSY. Z kolei film dla inwestorów trwa ponad 8 min. Nie brakuje w nim licznych wypowiedzi przedsiębiorców reprezentujących zarówno duże, średnie, jak i małe podmioty gospodarcze z Kędzierzyna-Koźla. Wyliczają oni zalety naszego miasta, w którym warto robić interesy. Film zawiera informacje na temat atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, walorów i sukcesów miasta, osiąganych na różnych płaszczyznach. Kolejne dwa filmy to również nowe produkcje, a ich wspólnym tematem jest kozielska twierdza. Pierwszy film - trwający ponad 6 minut - powstał w 2007 roku przy okazji 200 rocznicy oblężenia Twierdzy Koźle przez Wielką Armię Napoleona oraz towarzyszącej tym obchodom inscenizacji bitwy, która przyciągnęła wielotysięczny tłum mieszkańców. Mówi on m.in. o roli kozielskiej twierdzy, która w tamtych czasach należała do największych i najważniejszych na całym Śląsku.

Natomiast drugi z materiałów pod tytułem "Koźle - gwiazda wśród twierdz" trwa ponad 9 minut, a jego atutem są wspaniałe ujęcia i piękna muzyka. W barwny sposób - ustami historyków i żołnierzy - opowiada on o strategicznej roli XVIII-wiecznego Koźla, a także o bardzo ciężkim życiu w twierdzy. W zeszłym roku powstał też film o Pucharze Europy w Triathlonie, który nieprzerwanie od 2006 roku rozgrywany jest w Kędzierzynie-Koźlu. Już za kilka miesięcy nasze miasto zorganizuje Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Triathlonie, stając się po raz kolejny polską stolicą tej dyscypliny sportu. 9-minutowy obraz przedstawia niezwykle widowiskową rywalizację triathlonistów, którzy muszą przepłynąć 1,5 km, przejechać na rowerze 42 km i przebiec 10 km. Nie brakuje, więc ciekawych ujęć z trasy zawodów, oddających atmosferę i emocje towarzyszące temu sportowemu wydarzeniu. Następny, siódmy już film to trwająca ponad 3 minuty "Legenda kozielska". Legendę przedstawiono na wesoło, a ekipa telewizyjna nakręciła ją w "Baszcie" przy ul. Kraszewskiego, będącej jednocześnie siedzibą Towarzystwa Ziemi Kozielskiej.

Ostatni obraz to ciekawostka pochodząca jeszcze z początku lat 60-tych. Nosi tytuł "Ziemia Kozielska" i został nakręcony przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Trwa 12 minut i jest.... kolorowy, co jak na tamte czasy nie było jeszcze dość powszechne w naszej kinematografii. Archiwalny film pokazuje życie miasta, kilkanaście lat po wojnie. Zresztą pozostało po niej jeszcze sporo śladów - na przykład w postaci niewielkich bunkrów, stojących wówczas niemal na każdym kroku - które można zobaczyć na kilku ujęciach wspomnianego filmu. Kamera operatora uchwyciła liczne miejskie imprezy oraz festyny towarzyszące między innymi obchodom 800-lecia Koźla. Są tam migawki z zawodów na kozielskim torze kartingowym, a także z występów w muszli koncertowej w parku nad Odrą. Nie brak także ujęć robionych z lotu ptaka. Ponadto ekipa z Łodzi sfilmowała ówczesne Zakłady Azotowe "Kędzierzyn" oraz tętniący życiem kozielski port wraz z Odrą, którą każdego dnia przepływało kilkadziesiąt barek wypełnionych węglem i innymi surowcami.