Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 17 stycznia 2021
Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana


Policjantka z Saksonii na Opolszczyźnie


pol 04.12.2015

Polizeikommissarin Vanessa Münch, absolwentka Akademii Policyjnej Dolnej Saksonii, przez dwa miesiące pełniła służbę z opolskimi policjantami.


Stwierdziła, że pobyt w innym kraju to wielkie wyzwanie oraz ogromny zaszczyt. Była to dla niej okazja do poznania nie tylko specyfiki policyjnej służby w Polsce, ale także kultury i miejscowych zwyczajów.

Policjantka spędziła praktykę na Opolszczyźnie w ramach programu mobilność Erasmus+, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Służbę rozpoczęła w październiku od spotkania z nadinspektor Ireną Doroszkiewicz, komendantem Wojewódzkim Policji w Opolu. Młoda adeptka zapoznała się ze strukturą organizacyjną policji województwa opolskiego oraz obowiązującym prawem. Przyglądała się między innymi ćwiczeniom antyterrorystów oraz działaniom pododdziałów zwartych. Uczestniczyła także w zabezpieczeniach imprez sportowych. Była na meczu piłki nożnej we Wrocławiu oraz siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu. Brała również udział w szkoleniu strzeleckim, podczas którego mogła porównać swoje umiejętności z polskimi funkcjonariuszami.

Podczas pobytu, policjantka odwiedziła wszystkie powiaty województwa. Jak każdy funkcjonariusz, pełniła z nimi służbę w dzień i w nocy. Funkcjonariuszka z Akademii Policyjnej Dolnej Saksonii w czasie wizyty pogłębiała wiedzy o Śląsku Opolskim. Istotnym celem praktyk międzynarodowych jest wzmocnienie oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy siłami policyjnymi Wspólnoty Europejskiej.