Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Koniec poszukiwania łóżka dla człowieka, którego życie wisi na przysłowiowym włosku


uma 27.03.2009

Do tej pory lekarze musieli wydzwaniać po szpitalach, błagając o znalezienie miejsca na oddziale intensywnej terapii dla swego pacjenta. Teraz będą mogli wszystkie informacje znaleźć na specjalnej stronie internetowej.


W celu usprawnienia funkcjonowania i monitorowania jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie opolskim uruchomiono aplikację internetową zawierającą aktualną bazę wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Dostęp do danych na stronie jest zabezpieczony loginem i hasłem. Dzięki tej bazie pacjenci z Opolszczyzny będą mogli być szybciej dowożeni do najbliższego szpitala, w którym są wolne miejsca na oddziale intensywnej terapii - twierdzi Witold Madej, lekarz koordynator wojewódzki, z którego inicjatywy powstała ta strona internetowa. - Skończą się wreszcie telefony i wielominutowe poszukiwania miejsca dla pacjenta w stanie zagrożenia życia. Lekarze i dyspozytorzy pogotowia nie będą musieli wydzwaniać po całym województwie i w krótkim czasie skierują karetkę do właściwego szpitala.

Ordynator oddziału intensywnej terapii szpitala MSWIA w Opolu dr Janusz Dolinkiewicz twierdzi, że od momentu, kiedy wprowadził w Internecie dane o swoim oddziale o ponad 70 procent zmalała liczba telefonów i zapytań o wolne miejsca w jego oddziale. Te opinie podzielają również lekarze i dyspozytorzy medyczni z innych powiatów Opolszczyzny. System ten spotkał się pozytywna oceną w województwach ościennych, jako godny rozpropagowania. W przyszłości pragniemy poszerzyć bazę danych o następne oddziały współpracujące z systemem Ratownictwa Medycznego - powiedział dr Madej.