Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 26 stycznia 2021
Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny


Poszukiwanie świetlnej stolicy Polski


wira 07.12.2015

Już po raz siódmy startuje świąteczna akcja, w której wybierane są najpiękniej oświetlone polskie miasta. Może będzie to Opole, Nysa lub Wołczyn? Zadecydują o tym głosujący.


Na zwycięzcę ogólnopolskiego czeka energooszczędny sprzęt AGD wartości 50 tys. zł, zaś na mistrza regionu o wartości 10 tys. zł. Mieszkańcy którego miasta w województwie opolskim nie będą mieli sobie równych w głosowaniu? Lokalna rywalizacja rozświetlonych miast właśnie wystartowała.

Z początkiem grudnia miasta w całej Polsce przemieniają się w lokalne ambasady świątecznego nastroju. Ulice, place i skwery mienią się kolorowymi światełkami, przyciągając rzesze mieszkańców i turystów. W takiej scenerii spacery nawet przy minusowej temperaturze nikomu nie straszne. To również doskonały czas na konkursowe starcie w kolejnej edycji ogólnopolskiej świątecznej zabawy. W ubiegłym roku województwo opolskie było reprezentowane w finale przez Wołczyn, który o miejsce w czołówce najpiękniej oświetlonych miast w Polsce walczył z Nysą i Gogolinem. Czy powtórzy swój sukces w tegorocznej edycji?

Promowanie przez pomaganie
Już po raz siódmy organizowany jest Plebiscyt Miast, w którym zostanie wybrana najpiękniej świątecznie oświetlona miejscowość w Polsce. Aby zgłosić miasto do udziału w konkursie wystarczy że jego przedstawiciele (np. urząd miasta) prześlą zdjęcia prezentujące kandydaturę i jego świąteczne iluminacje.

Możliwość rywalizacji o tytuły i charytatywną nagrodę od kilku już lat dodatkowo mobilizuje miasta do dekorowania swoich ulic i deptaków świątecznymi ozdobami. To dla miasta nie tylko okazja do pochwalenia się swoimi świetlnymi iluminacjami, to przede wszystkim sposób na rozbudzenie lokalnego patriotyzmu oraz szansa na pomoc jego najbardziej potrzebujących mieszkańców.

- Magia Świat to nie tylko kolorowe, świetliste dekoracje. To przede wszystkim czas, w którym chętniej angażujemy się w akcje charytatywne i chcemy dzielić się tym, co mamy - mówi Jarosław Kozłowski, koordynator projektu. - Dlatego w naszym konkursie wyróżniając miasta za ich iluminacje, tak naprawdę nagradzamy placówki i instytucje niosące w tych miejscowościach pomoc innym. W tym roku udało nam się na ten cel przeznaczyć łącznie aż 200 tys. zł i liczymy na to, że energooszczędny sprzęt AGD, który trafi do 16 miast z całej Polski, będzie długie lata służył obdarowanym domom dziecka lub innym potrzebującym osobom 

Sprzęt energooszczędny otrzyma każde miasto, które znajdzie się w gronie 16 zwycięzców z regionu. To właśnie wyróżnione miejscowości samodzielnie wskażą instytucje, którym ta nagroda przyda się najbardziej oraz zadecydują, jakiego rodzaju mają to być urządzenia.

Nową „świetlną stolicę Polski” poznamy w styczniu
W poprzedniej edycji do konkursu zgłosiło się aż 228 miast. Na ostatniej prostej zwyciężył Połczyn-Zdrój. Łącznie oddano na niego 35 900 głosów. Wołczyn - czyli finałowa wizytówka opolskiego, ostatecznie znalazł się na 10. miejscu. Które miasto będzie górą w tegorocznych, świątecznych zmaganiach? Czy tytuł trafi do reprezentanta z opolskiego? Okaże się już 26 stycznia.

Do tego czasu miasta zmierzą się ze sobą w dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim. Najpierw z każdego województwa zostaje wyłoniony jeden zwycięzca - zdobywca tytułu Najpiękniej Rozświetlonego Świątecznie Miasta w województwie, do którego trafi nagroda o wartości 10 tys. zł. Jednak prawdziwe emocje towarzyszyć będą uczestnikom zabawy w finale ogólnopolskim, do którego automatycznie trafi 16 miast z najlepszymi wynikami z pierwszej tury. W drugim, ostatnim etapie, rywalizować będą o tytuł „świetlnej stolicy Polski” i nagrodę główną o wartości 50 tys. zł.

O tym, kto wygra w obu etapach zadecydują głosujący, którzy oddają swoje głosy za pośrednictwem strony www, facebooka lub wysyłając SMS-y. Głosy można oddawać codziennie, dlatego zaangażowanie i aktywizacja głosujących przez cały okres trwania zabawy jest bardzo istotne. Warto prezentować na zdjęciach magiczny klimat miasta, mobilizować i zachęcać do głosowania zarówno mieszkańców, jak i sympatyków miasta. Przez blisko dwa miesiące trwania zabawy można będzie podziwiać albumy miast-kandydatów zamieszczane m.in. na stronie SwiecSie.pl i oceniać kreatywność twórców świątecznych iluminacji.

Konkurs to zmagania w trzech kategoriach. W ogólnopolskim plebiscycie miast po raz kolejny wybierzemy najpiękniej w Polsce oświetloną świątecznie miejscowość. W dodatkowym plebiscycie nagrodzimy również najlepiej udekorowaną galerię handlową, zaś w indywidualnym konkursie fotograficznym autorów tych zdjęć, które najpełniej oddadzą charakter świąt i świetlnych iluminacji. Zwyciężą ci, którzy zdobędą najwięcej głosów Internautów i jury. Jego przewodniczącą jest Lidia Popiel - znana fotografka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Etap regionalny:

  • Przyjmowanie zgłoszeń: 4 grudnia - 6 stycznia
  • Głosowanie: 11 grudnia - 11 stycznia
  • Ogłoszenie zwycięzców etapu regionalnego: 15 stycznia


Etap ogólnopolski:

  • Głosowanie: 15 stycznia - 25 stycznia
  • Ogłoszenie zwycięzców: 26 stycznia