Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Poseł Galla chce stworzyć cmentarz wojenny


amal 06.01.2016

Już od kilku lat Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi prowadzi we współpracy z polskimi organizacjami historycznymi wykopaliska w różnych częściach Polski.


Odbywały się one m. in. właśnie w województwie opolskim i na Pomorzu. Ich celem jest wydobycie szczątków niemieckich żołnierzy z czasów I i II wojny światowej z grobów, które nie są oznaczone i pielęgnowane. Często leżą oni zakopani na uboczach dróg, w miejscach niegodnych. Po wydobyciu szczątków, związek podejmuje się - jeśli to możliwe - identyfikacji ofiar, a niewielkie trumny z ich kośćmi przewożone i pochowane są na cmentarzu wojennym należącym do Volksbundu w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem.

W związku z tym, iż spora liczba żołnierzy zginęła na terenach dzisiejszego województwa opolskiego, poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla zwrócił się do prezydenta Volksbundu Markusa Meckela z zapytaniem o to, czy tego typu cmentarz nie mógłby powstać właśnie w województwie opolskim. Łatwiej by było bliskim żołnierzy i członkom mniejszości niemieckiej upamiętnić poległych.

Pomysł kontynuuje przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida, który spotkał się z Markusem Meckelem. Meckel powiedział, że weźmie pod uwagę pomysł posła Galli. W najbliższym czasie odbędą się rozmowy wewnątrz zarządu Volksbundu na temat możliwości urządzenia cmentarza wojennego w województwie opolskim.