Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Wołczyn, Opole i Opolanie czekają na głosy


wira 15.01.2016

Wołczyn pokonał Opole i inne miasta regionu. To on będzie reprezentować opolskie w wielkim finale 7. edycji "Świeć się z Energą". Zmierzy się z 15 miastami z całej Polski.


Staną one do rywalizacji o tytuł „świetlnej stolicy” i nagrodę główną. Czy Wołczyn ma szansę na pokonanie Częstochowy, Lublina czy zeszłorocznego zwycięzcy akcji Połczyna-Zdroju? Wszystko jest możliwe - głosowanie trwa do 25 stycznia. Szczegóły akcji na SwiecSie.pl

Miasta, biorące udział w finale ogólnopolskiego plebiscytu „Świeć się z Energą” wyłoniono spośród 222 miejscowości zgłoszonych w grudniu ubiegłego roku, na które łącznie oddano blisko 90 tysięcy głosów. Na Opolszczyźnie o awans do decydującego etapu walczyło sześć miast. Najbardziej zacięta rywalizacja rozegrała się pomiędzy Wołczynem a Opolem, które walczyły o każdy głos poparcia. Ostatecznie, Wołczyn nie miał sobie równych i to on został uznany za najpiękniej udekorowane zimą miasto na Opolszczyźnie.

- Nasza zabawa ma charakter plebiscytu i właśnie dlatego daje to możliwość zaistnienia każdej miejscowości na świetlnej mapie Polski, nawet tej niewielkiej - mówi Jarosław Kozłowski, koordynator akcji. - Dodatkowo motywacją jest wartość charytatywnych nagród, bo łączna pula to ponad 200 tys. zł z przeznaczeniem dla potrzebujących. Dlatego obok efektownego oświetlenia budynków i ulic, zwycięskie miasta dysponują zazwyczaj także rzeszą fanów zmobilizowanych do codziennego głosowania. Potwierdzają to wyniki regionalne, gdzie Wołczyn pokonał m.in. Opole. W finałowej rozgrywce zabawa startuje od początku i wszyscy kandydaci muszą od nowa zabiegać o głosy w trakcie dziesięciu dni rywalizacji.

Z Wołczynem zmierzą się:

 • Aleksandrów Łódzki, 
 • Bartoszyce,
 • Bielsk Podlaski,
 • Częstochowa,
 • Inowrocław,
 • Legnica,
 • Lublin,
 • Marki,
 • Międzychód, 
 • Nowy, 
 • Połczyn-Zdrój,
 • Sącz,
 • Sanok, 
 • Starachowice, 
 • Świebodzin,
 • Wejherowo.

Do laureata trafi nagroda o łącznej wartości aż 50 tysięcy złotych. Sprzęt wesprze mieszkańców najbardziej potrzebujących, np. z domu dziecka, ośrodka pomocy społecznej, hospicjum czy domu samotnej matki. Finałowe głosowanie rozpoczyna się w piątek, 15 stycznia i potrwa do 25 stycznia.

Jak wesprzeć Wołczyn?
Głosować można codziennie. Każdy, kto uważa, że nasz reprezentant zasługuje na miano najpiękniej udekorowanego i rozświetlonego tej zimy miasta w Polsce, może oddawać głosy poprzez strony www lub wysyłając SMS-y. 

Konkurs fotograficzny i plebiscyt galerii
Co roku w ramach „Świeć się” rozgrywana jest także fotograficzna rywalizacja dla wszystkich tych, którzy uwieczniają magiczne momenty w obiektywie aparatu i na smartphonie. Do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. zdjęć. Aż 30 fotografów z Opolszczyzny walczyło o udział w finale. Najwięcej głosów zdobyło zdjęcie Grzegorza Woźniaka. Do ogólnopolskiego finału zakwalifikowali się również zdobywcy 2. i 3. miejsca oraz 7 autorów, których doceniło i wybrało jury ze znaną fotograf Lidią Popiel na czele.

Opolscy amatorzy fotografii zmierzą się z pozostałymi 150 uczestnikami i zawalczą w finale o cenne nagrody, m.in. warsztaty fotograficzne z Lidią Popiel oraz aparaty fotograficzne Olympus OM-D E-M10 i bony na zakupy w sklepie internetowym.

- Wszystkich miłośników fotografii, którzy nie zdążyli wziąć udziału w naszym konkursie „Świeć się z Energą”, zachęcamy do publikacji swoich świetlistych zdjęć na Facebooku, Instagramie lub stronie www. Również w Internecie poszukiwać będziemy najbardziej magicznych ujęć, które nagrodzimy m.in aparatami fotograficznymi - mówi Lidia Popiel, fotografka, wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej, przewodnicząca jury.

Równolegle do plebiscytu miast i konkursu foto, rozgrywany jest konkurs na najpiękniej świątecznie udekorowaną galerię handlową w Polsce. Spośród ponad 80 obiektów, głosujący wybrali 16 finalistów. Z opolskiego zakwalifikowało się Centrum Budownictwa i Wyposażenia dom EXPO w Opolu. W ogólnopolskim starciu, zawalczy ono o wizytę edukacyjnej atrakcji Grupy Energa - mobilnego centrum Planety Energii. To niepowtarzalna atrakcja dla dzieci, które pod okiem energetycznych ekspertów będą mogli dowiedzieć się, jak powstaje prąd i poznać fascynujący świat energii wokół nas.