Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 17 stycznia 2021
Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana


Prywatny szpital nie zagrozi państwowemu


koma 31.01.2016

W Kluczborku powstał specjalistyczny szpital prywatny, a oddziały w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu przechodzą modernizację.


W Kluczborku powstał najnowocześniejszy w Polsce szpital neurochirurgiczny. Wyposażono go w pracownię rezonansu magnetycznego, diagnostyki obrazowej, tomograf komputerowy, sprzęt anestezjologiczny. Zajmuje jeden z budynków należących kiedyś do miejscowego szpitala powiatowego. Prezes Vital Medic Piotr Duch wyjaśnił, że wybór neurochirurgii, intensywnej terapii oraz ortopedii podyktowany został wcześniejszą analizą rynku medycznego na Opolszczyźnie. 

Na doposażonej sali zabiegowej będzie można wykonywać wyjątkowo trudne operacje neurochirurgiczne. Lekarzem operującym będzie m.in. dr Dariusz Łątka, który jest jednym z najlepszych neurochirurgów w kraju. Jest on wojewódzkim konsultantem w dziedzinie neurochirurgii i ordynatorem neurochirurgii w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. Pełni też funkcję prezesa spółki Vital Medic Education zajmującej się kształceniem przyszłych kadr. Przekonuje, że prywatna placówka nie jest konkurencją dla państwowego szpitala w Opolu, a jedynie uzupełnieniem świadczeń w województwie. Włodarze prywatnej placówki zamierzają uruchomić centrum badawczo-rozwojowe ze specjalistycznymi laboratoriami, w których będą kształcić się lekarze. Opolscy włodarze byli zachwyceni wyposażeniem szpitala. 

Również w placówkach państwowych trwają modernizacje. Ukończono projekt odnowy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Doktor nauk medycznych Wojciech Walas wyjaśnił, że co roku na oddziale przebywa ok. 250 małych pacjentów. Dokonane zmiany ułatwiają im pobyt na oddziale oraz ich rodzicom. Poprawiono przede wszystkim warunki matek karmiących piersią.