Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Basen w Lipnie szykowany do sezonu


ap 07.04.2016

Ledwo rozpoczęła się wiosna, a w Lipnie koło Niemodlina trwają prace zmierzające do szybkiego otworzenia basenu letniego. 11 kwietnia rozpocznie się wypuszczanie wody.


W czasie zimowym miała ona zapobiec uszkodzeniu infrastruktury pod wpływem mrozu. Po oczyszczeniu niecek zacznie się napuszczanie wody, które potrwa około pięciu tygodni. Lokalnej społeczności zależało na tym, aby to miejsce tętniło życiem, tym bardziej że jego historyczne korzenie sięgają 1934 roku. Basen powstał w czasach niemieckich bardzo blisko Niemodlina w miejscu zarośniętego bagiennego stawu zwanego Röhrteich. Był to teren zalewowy, który dzięki zgodzie ówczesnego właściciela dóbr von Praschmów, zamienił się w teren rekreacyjny, składający się z trzech połączonych basenów. W 1935 roku mogło z niego skorzystać tysiąc osób. Nowoczesne rozwiązania i lokalizacja niemal w lesie sprawiła, że właśnie na tym obiekcie trenowali niemieccy pływacy, przygotowujący się do XI Igrzysk Olimpijskich. Odbyły się we wrześniu 1936 roku w Berlinie. Działania wojenne nie były łaskawe dla tego miejsca, ale po licznych remontach udało się je na nowo przywrócić do życia.

Na odcinku ok. 400 metrów gmina Niemodlin zleciła oczyszczenie i wyprofilowała skarpy rowu melioracyjnego ciągnącego się aż do ujścia Kanału Wydrowickiego. Przed sezonem odprowadza się nim wodę z basenu.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Niemodlinie podczas upałów cieszy się dużym zainteresowaniem, w sezonie letnim otwarty jest codziennie w godz. 10.00-19.00. Przy basenie znajduje się bar, a w bliskiej okolicy ogród dendrologiczny założony w 1782 roku z unikalnymi okazami drzew i krzewów z różnych części świata. Atrakcjami na basenie są także: park linowy, plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej plażowej, boisko do mini piłki nożnej plażowej, kosz do gry w koszykówkę oraz stoły tenisowe.