Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 27 stycznia 2021
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława


Mniejszość niemiecka i zmieniająca się Europa


rem 11.05.2016

Doktor Hans Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przybył do Opola na zaproszenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.


Niemiecki polityk od 2009 roku jest przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera i odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim RP. Spotkanie połączone z dyskusją na temat „Wielokulturowość dziedzictwem i wyzwaniem zjednoczonej Europu” przyciągnęło licznych słuchaczy. Spotkanie prowadził prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego Waldemar Gielzok.

Gość zastanawiał się nad miejscem mniejszości etnicznych oraz narodowych w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości europejskiej. Szczególnie podkreślał rolę mniejszości niemieckiej w aspekcie społeczno-kulturowym.

Odpowiadał między innymi na pytania poruszające takie kwestie, jak: czy wielokulturowość dalej pojmowana jest jako bogactwo i elementarne dziedzictwo mieszkańców starego kontynentu? Jak kształtują się perspektywy unijnej polityki względem mniejszości narodowych i etnicznych? Zastanawiano się również, czy potrzeba na nowo zdefiniować pojęcia, które dotyczą szczególnie członków mniejszości niemieckiej w Polsce, jak „integracja” a „asymilacja”.