Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 26 stycznia 2021
Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny


Opolanie walczą o granty - potrzebują pomocy


mm 14.05.2016

Już od dziś mieszkańcy Opola, Dobrzenia Wielkiego i Chrząstowic mogą wybierać zwycięzców w programie "Decydujesz, pomagamy"


Do 7 czerwca mieszkańcy Opola, Dobrzenia Wielkiego i Chrząstowic będą decydować, jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie „Decydujesz, pomagamy”. W Tychach, Lędzinach i Pszczynie walka toczy się między 3 autorami najlepszych projektów z tego regionu, jeden z nich otrzyma grant na realizacje swojego pomysłu.

Od 11 maja do 7 czerwca potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu „Decydujesz, pomagamy”. Spośród 1075 zgłoszeń z całej Polski jurorzy wyłonili 421 finalistów, którzy powalczą o 146 granty. Ponadto Komisja Grantowa przyzna specjalne nagrody jurorskie. W programie biorą udział organizacje pozarządowe, stowarzyszenia bądź indywidualne grupy, które do 10 kwietnia za pomocą internetowego formularza przedstawiły swój pomysł, jak chcą wspierać lokalne społeczności i zmienić najbliższe otoczenie. Lista finalistów dostępna jest na stronie internetowej programu.

Uczestnicy programu z całej Polski powalczą o nagrody o łącznej sumie 800 tys. złotych. O tym, kto otrzyma dofinansowanie na zrealizowanie swoich wymarzonych pomysłów, zdecydują mieszkańcy poszczególnych regionów w otwartych głosowaniach w sklepach Tesco.

- Zgodnie z hasłem programu „Decydujesz, pomagamy - szczęśliwe historie nie piszą się same" zdecydowaliśmy, aby to mieszkańcy danego regionu, wybrali, kto zostanie zwycięzcą i otrzyma grant - mówi Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco Polska. - To właśnie oni są najlepszymi jurorami, ponieważ znają potrzeby najbliższego otoczenia i wiedzą, jakie pomysły powinny być zrealizowane w ich miejscowości. Dlatego też zachęcamy wszystkich do głosowania i trzymamy kciuki za projekty biorące udział w programie.

Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 146 obszarów. W każdym z nich Komisja Grantowa wybrała 2 lub 3 najlepsze pomysły. Teraz mieszkańcy danego regionu wyłonią zwycięzców wśród autorów projektów, które dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, renowacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych.

W gronie opolskich finalistów znalazły się:

  • Opolskie Bractwo Rycerskie, które zajmuje się organizacją turniejów rycerskich, popularyzacją historii miast, cechów rzemieślniczych, rodów rycerskich oraz wspieraniem najuboższych, planuje organizację imprezy plenerowej o tematyce kulinarnej, okraszoną nutą średniowiecza.
  • Fundacja "Dr Clown", prowadząca program terapii śmiechem i zabawą w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych, chce zorganizować otwarte spotkania cyrkowe dla dzieci i dorosłych.
  • Fundacja "W rozwoju", której misją są działania kierowane na progres jednostki, grupy, społeczeństwa, osobisty, zawodowy i międzyludzki, proponuje spotkania z doradztwa zawodowego w ramach projektu „Mobilny doradca zawodowy” kierowanego do osób w wieku 14-21 lat.


Która z grup zwycięży i otrzyma grant w wysokości 5000 złotych, zdecydują o tym mieszkańcy Opola, Dobrzenia Wielkiego i Chrząstowic. Zwycięży ten pomysł, który otrzyma najwięcej głosów. Już w trakcie głosowania na stronie internetowej programu będzie można obserwować, jak radzą sobie finaliści w poszczególnych regionach. Finałowe wyniki i lista zwycięzców programu zostanie opublikowana 13 czerwca na stronie: www.tesco.pl/pomagamy.

Do programu „Decydujesz, pomagamy” nadesłano ciekawe i różnorodne projekty, dlatego też wybór finalistów nie był prosty. Uczestnicy nieraz zaskoczyli nas swoimi oryginalnymi pomysłami oraz bardzo dobrą znajomością potrzeb lokalnych społeczności. Bardzo pozytywnym faktem jest to, że ponad 80 procent wniosków było poprawnie wypełnionych pod względem formalnym. Świadczy to o wysokich kompetencjach i zaangażowaniu organizacji, które zgłosiły akces do udziału w programie.