Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Konsulat honorowy na trzy województwa


re 19.05.2016

We Wrocławiu otwarto konsulat honorowy królestwa Norwegii obejmujący obszar trzech województw: dolnośląskiego, łódzkiego oraz opolskiego.


W efekcie zarówno obywatele, jak i przedsiębiorstwa mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w sprawach związanych z relacjami polsko-norweskimi.

Funkcję nowo powołanego konsula królestwa Norwegii pełni notariusz Bartosz Masternak. Jest członkiem Rady Fundacji Między Niebem a Ziemią oraz absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. - Przyjęcie funkcji to niebywały zaszczyt, ale także wielka odpowiedzialność - mówi Bartosz Masternak. - Moją ambicją jest, aby prowadzone przeze mnie przedstawicielstwo stało się ośrodkiem sprzyjającym rozwojowi i krzewieniu kontaktów norwesko-polskich. Nie tylko tych konsularnych, lecz także związanych z wymianą kulturalną, ekonomiczną, społeczną i gospodarczą.

Nowa placówka dyplomatyczna będzie stanowiła znaczące wsparcie zarówno dla obywateli norweskich, jak i polskich. Wszelkie osoby zainteresowane otrzymaniem informacji dotyczących każdego z krajów, pomocą w kwestiach urzędowych czy gospodarczych uzyskają niezbędną pomoc. Konsulat przyczyni się także do promowania kultury norweskiej na terenie trzech województw, obejmując mecenat nad licznymi wydarzeniami, a nawet angażując się bezpośrednio w ich organizację.

Istotny punkt działalności konsulatu będzie stanowić również obszar gospodarczy, w ramach którego prowadzone będą aktywności zmierzające do poprawy koniunktury w cały regionie. - Wykorzystując potencjał obu krajów, będę dążył do ich zbliżenia oraz rozwoju wzajemnych kontaktów biznesowych - tłumaczy Bartosz Masternak. - Z pewnością będę kontynuował wspólne projekty, które się już rozpoczęły, jednak chciałbym przyczynić się też to podejmowania zupełnie nowych inicjatyw. Jednym z elementów, które to ułatwią będzie bliższa współpraca pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym.