Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Jedyni w Europie, a może i na świecie


kom 02.06.2016

Prawdopodobnie Opole jako pierwsze miasto na świecie włącza do systemu jednośladów miejskich rowery rodzinne i bagażowe.


Opole jest pierwszym miastem w Europie, które posiada rodzinne rowery miejskie. Prawdopodobnie jako pierwsze miasto na świecie włącza do systemu jednośladów miejskich rowery rodzinne i bagażowe. Pomysł stowarzyszenia „Opole na Tak” spodobał się mieszkańcom, dzięki czemu przejażdżka z najmłodszymi po opolskim rynku stała się faktem. Do tej pory tylko dorośli mogli korzystać z wypożyczenia rowerów, co w przypadku rodzin z dziećmi budziło sporo kontrowersji. Modna przesiadka z samochodu na dwuślad spodobała się opolanom, ale brak krzesełek dla najmłodszych utrudniał korzystanie z tego rozwiązania. Wymyślono więc rodzaj rikszy, która może pomieścić kilka osób. Jest ich dziesięć, a każda może zabrać do czwórki dzieci lub ładunek o maksymalnej wadze do 100 kilogramów. Najmłodsi zajmują miejsca na specjalnych ławeczkach i zapinają się pasami bezpieczeństwa jak w samochodzie.

Jednym z pierwszych, który zapakował do rowerowej przyczepki dzieci i ruszył w trasę był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Dzięki decyzji miasta, mieszkańcy Opola jako pierwsi skorzystają z rowerów typu cargo - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. - Ta innowacja usatysfakcjonuje z pewnością zwłaszcza te osoby, które od dawna pytały nas o możliwość przewożenia dzieci czy większego bagażu publicznymi jednośladami. Opole przeciera w ten sposób zupełnie nowy szlak. Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości na podobne rozwiązanie zdecydują się inne miasta.