Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Opolska hematologia wśród najlepszych w kraju


meda 09.07.2016

Oddział Hematologii i Onkologii Hematologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu otrzymał certyfikat ?W trosce o pacjenta?.


To wyróżnienie przyznawane po raz pierwszy ośrodkom realizującym kompleksową opiekę oraz wsparcie dla chorych cierpiących na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz). Ma to być dla nich sygnał, że w danej placówce otrzymają fachową pomoc, edukację i wsparcie.

Sytuacja chorych cierpiących na nowotwory krwi jest dziś diametralnie różna. Jak wskazują eksperci chorzy z przewleką białaczką szpikową są w Polsce bardzo dobrze zaopiekowani - mają dostęp do kompleksowej terapii i edukacji. W dużo trudniejszej sytuacji są osoby cierpiące na rzadkie nowotwory krwi takie jak mielofibroza, czyli włóknienie szpiku. Jest to jeden z najbardziej obciążających nowotworów mieloproliferacyjnych, dotykający głownie osoby starsze. Polscy pacjenci cierpiący na mielofibrozę są w trudnej sytuacji. Z uwagi na wiek, możliwe powikłania i wysokie ryzyko zgonu, możliwość przeprowadzenia transplantacji szpiku jest dla nich bardzo ograniczona. Nadzieją jest leczenie farmakologiczne, z powodzeniem stosowane w Europie, dla polskich pacjentów - niedostępne. jak również pielęgniarkami opiekującymi się chorymi oraz pacjentami z PBSz.

Certyfikat odebrał dr Dariusz Woszczyk, ordynatorem Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.