Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Meksykanie i Peruwiańczycy w Oleśnie


Monika Chrzanowska 22.07.2016

Wielkie odliczanie zakończone. W parafii Olesno każdy mógł poczuć klimat Światowych Dni Młodzieży. Nie brakowało wiary, uśmiechu i otwartości na drugiego człowieka.


20 lipca około godziny 15-tej Meksykanie przybyli na ziemię oleską. Przyjechali pod kościół parafialny pw. Bożego Ciała i udali się do recepcji. Wolontariusze witali 20-osobową grupę pielgrzymów radosnym "Hola!", a tło stanowiły flagi ŚDM, którymi z wielkim zapałem wymachiwała oleska młodzież. W recepcji otrzymali pakiet pielgrzyma i zostali rozlokowani w rodzinach, które wyraziły chęć ich przyjęcia.

Na oleskim rynku ksiądz proboszcz, burmistrz Olesna Sylwester Lewicki i przedstawicielka młodzieży oficjalnie rozpoczęli obchody Dni w Diecezji. Radość i entuzjazm pielgrzymów udzielił się mieszkańcom Olesna. Wśród tłumu można było usłyszeć następujące zdanie: - Jesteśmy zaskoczeni energią, jaką dają nam młodzi.

Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Walter Lenard. W koncelebrze byli ks. Michał Pilśniak - z diecezji gliwickiej, ks. Primitivo Villegas Lira - duszpasterz z Meksyku, ks. Paweł Chudzik - misjonarz, który aktualnie posługuje w Peru oraz duszpasterz oleskich wolontariuszy - ks. Łukasz Żaba.

Kazanie wygłosił ks. Żaba, w którym wyraził radość, z przyjęcia młodych, którzy potrzebują Bożego miłosierdzia poprzez spotkanie. Zwrócił również uwagę na to, że dzisiejsza Ewangelia wskazuje na duchowy Nazaret - przyjmując pielgrzymów przyjmujemy Boga do swojego domu. Czynienie miłosierdzia jest niczym innym jak tworzenie więzi między pielgrzymami a Bogiem. Można śmiało powiedzieć, że Nazaret to spotkanie serc.

Wieczór integracyjny był okazją do przełamania ostatnich barier. - Nie czuję blokady językowej, czuję się jak wśród swoich - podkreślała Kamila Ptaszyńska, oleska wolontariuszka.

- Jestem niezwykle zaskoczony, bo na pierwszy rzut oka widać, że są niezwykle radosnymi ludźmi - dodaje Michał Wiendlocha, oleski wolontariusz - Są otawci i chętnie, jako pierwsi podejmują rozmowę.


Na wieczorze nie brakowało powodów do radości, ponieważ Meksykanie dzielili się swoją radością poprzez taniec. Do Olesna przyjechała również 19-osobowa grupa z Peru.

Więcej zdjęć ze Światowych Dni Młodzieży na Opolszczyźnie w galerii "Musisz to zobaczyć":
Przybyli tłumnie na Opolszczyznę