Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Opolanie czczą ofiary tragedii


kom 18.04.2010

Opolscy policjanci pojechali do Krakowa wspomóc swoich kolegów z Małopolski. Na pogrzeb Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii wybrały się również rzesze Opolan.


Od kilku dni na miejscu czcili pamięć ofiar, które zginęły tuż koło lotniska w Smoleńsku, wpisując się m.in. do księgi kondolencyjnej. Studenci ustawili na opolskim Rynku trzysta zniczy, tworzących płonące słowo "Katyń 1940-2010".

Zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy i uczcili zmarłych minutą ciszy. Hołd ten zaplanowany był miesiąc wcześniej, tylko wówczas nikt nie przypuszczał, że pojawią się koło siebie dwie daty. Jedna historyczna. Druga bardzo współczesna. Obie tragiczne. Pracownicy urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego zgromadzili się w sali herbowej ratusza, oddając hołd 94 zmarłym.

Ksiądz Edward Podzielny, proboszcz opolskiej katedry poprowadził modlitwę w intencji ofiar katastrofy. W Barucie (powiecie strzeleckim) odprawiona została msza święta w imieniu ofiar poległych w Katyniu, na tak zwanej Polanie Śmierci. Mieszkańcy nazywają to miejsce "Śląskim Katyniem", twierdząc że w 1946 roku funkcjonariusze UB i NKWD zamknęli w stodole partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie ich wysadzili. Historykom nie udało się do tej pory udowodnić tego faktu, ale wydarzenie to przetrwało w ludzkiej pamięci. W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu w ramach ogólnopolskiej akcji posadzono trzy "Dęby Katyńskie". Mają one być swoistym pomnikiem pamięci osób, które poległy w Katyniu w czasie wojny.