Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Angela Merkel wspiera mniejszość niemiecką


15.02.2017

Temat naruszenia praw mniejszości przy tworzeniu ?Wielkiego Opola?, czyli poszerzenia miasta był przedmiotem rozmów kanclerz Angeli Merkel z premier Beatą Szydło.


Premier Niemiec spotkała się w lutym z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce. Prowadzone w ambasadzie Niemiec w Warszawie z szefową niemieckiego rządu rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji politycznej w kraju oraz udzielonego ze strony rządu federalnego wsparcia dla mniejszości niemieckiej. Wzięli w nich udział: poseł z ramienia Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek. Kanclerz przed zapoznaniem się z informacjami dotyczącymi sytuacji Niemców w Polsce podkreśliła, że kwestia powiększenia Opola jest jej już znana i została poruszona tego dnia podczas wcześniejszych rozmów z premier polskiego rządu Beatą Szydło.

W trakcie spotkania Galla, Gaida, Bartek podziękowali Angeli Merkel za dotąd otrzymane wsparcie ze strony rządu federalnego dla mniejszości niemieckiej. Istotnym tematem była kwestia polsko-niemieckiego okrągłego stołu, gdzie mniejszość niemiecka oczekuje większego wsparcia w zakresie realizacji postulatów dotyczących oświaty oraz rozwoju Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Podczas spotkania omówiono także ogólną sytuację polityczną w Polsce z punktu widzenia członków mniejszości. Rozmowa była dodatkowo okazją do zarysowania planów na przyszłość, szczególnie w obliczu wrześniowych wyborów do Bundestagu. Reprezentanci Niemców w Polsce wyrazili również nadzieję, że wzorem lat ubiegłych, w programie wyborczym CDU/CSU znajdzie się miejsce na wsparcie mniejszości niemieckiej w Polsce. Kanclerz zapewniła, że kwestie związane z mniejszością zostaną ujęte w programie. Zapowiedziała również, że w sprawie wsparcia dla mniejszościowego szkolnictwa w Polsce będzie rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Sigmarem Gabrielem oraz ministrem spraw wewnętrznym Thomasem de Maizière.

Z rąk przedstawicieli mniejszości niemieckiej kanclerz otrzymała między innymi szalik niemieckojęzycznych szkółek piłkarskich „Miro”, flagowego projektu mniejszości niemieckiej oraz zaproszenie na tegoroczną Pielgrzymkę Mniejszości Narodowych, która odbędzie się 4 czerwca na Górze Świętej Anny.