Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Opolski raj dla sercowców?


koam 25.02.2017

Liczba specjalistów od spraw sercowych wzrasta średnio o 29 osób rocznie informuje Naczelna Izba Lekarska. Czas oczekiwania na Opolszczyźnie jednak rośnie.


Pomimo rosnącej liczby kardiologów do niektórych poradni w województwie opolskim czas oczekiwania na wizytę wynosi ponad rok - wynika z danych Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenie Medyczne (kolejki.nfz.gov.pl).

Pozytywny trend opiece kardiologicznej widoczny jest nie tylko we wzrastającej liczbie specjalistów, ale także w liczbie udzielanych porad specjalistycznych. Z roku na rok coraz więcej pacjentów odwiedza gabinety lekarzy, i tak na przykład w województwie opolskim w 2015 r. udzielono 122,2 tys. porad kardiologicznych, gdzie dla porównania z rokiem 2010 było ich jedynie 98,5 tys. jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W ostatnim czasie podał również, że umieralność z powodu chorób układu krążenia od kilku lat nieznacznie spada. Mimo tych pozytywnych informacji, nadal jest się czym martwić. Choroby układu krążenia nadal są główną przyczyną śmierci - ok. 46 proc. wszystkich zgonów to sercowcy.

Czas oczekiwania na wizytę kardiologa w województwie opolskim wynosi 140 dni. Dla porównania w całej Polsce to 96 dni. Z pomocą przychodzą ubezpieczyciele proponując dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Liczba osób posiadających polisy zwiększyła się co roku o 28 proc. i przekroczyła liczbę 1,7 mln. - Najczęściej posiadanymi ubezpieczeniami są polisy grupowe, zazwyczaj kupowane przez pracodawców lub przez samych pracowników, niemal 1,4 mln - mówi Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Jednak to w ubezpieczeniach indywidualnych widać największy, bo aż 44 proc. wzrost liczby klientów.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty przy wykupionej polisie zdrowotnej nie przekracza kilku dni, a w przypadku lekarza rodzinnego wizyta będzie zrealizowana zazwyczaj jeszcze tego samego dnia.