Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 23 maja 2024
Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty


16 najpiękniejszych drzew w Polsce - dwa z Opolskiego


Gaja 24.05.2019

Ogłoszono 16. finalistów tegorocznego konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Wśród nich znalazły się aż dwa z Opolszczyzny: grusza z Kamionki i dąb z Gogolina.


Ogłoszono finalistów tegorocznego konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew wybrało te, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią ich kultury oraz historii. Dla zwiedzających to świetna wskazówka turystyczna.

W czerwcu tego roku osiem dębów, dwie lipy, platan, topola, kasztany jadalne, grusza, dąb spleciony z sosną oraz egzotyczna palma zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski plebiscyt na Drzewo Roku . Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Z czterech województw jurorzy zakwalifikowali aż po dwa drzewa. Należą do nich - z woj. opolskiego: grusza (Kamionka) oraz dąb (Gogolin), z woj. lubelskiego: dąb i sosna (Sosnowica), z woj. zachodniopomorskiego: dąb Karczmarz (Międzyzdroje) oraz kasztan jadalny (Krajnik Górny), z woj. pomorskiego: kolorowe Drzewo (Reda) oraz topola Helena (Hel). Pozostali kandydaci do tytułu to: dąb Cesarz - Oborniki Śląskie (woj. dolnośląskie), dąb Kazimierz Wielki - Bąkowo (woj. kujawsko-pomorskie), drzewo Mrożek - Bożęcin (woj. małopolskie), platan - Zarzecze (woj. podkarpackie), dąb Niepodległości - Augustów (woj. podlaskie), Feniks Kanaryjski - Gliwice (woj. śląskie), dąb Partyzantów - Klepacze (woj. świętokrzyskie), Dębolandia - Małdaniec (woj. warmińsko-mazurskiego), dąb - Grodzisk Wielkopolski (woj. wielkopolskie).

Grusza - symbol Kamionki
Przydomowa grusza w Kamionce, zgodnie z opinią Konserwatora Przyrody, jest piątą gruszą pod względem wielkości w Polsce. Jej pień kształtem przypomina wazon. We wnętrzu niektórych konarów mieszczą się ptasie gniazda. Co roku grusza kwitnie na początku maja, a jej owoce - małe, żółte gruszki, stanowią doskonały pokarm dla owadów, ptaków i ludzi. Matka obecnego właściciela, która dożyła 92 lat, często powtarzała dzieciom zbierającym owoce: „Jedzcie te gruszki, a będziecie żyć tak długo jak ja”.

Grusza jest symbolem miejscowości. Jej podobizna widnieje w herbie wioski. Także nazwa Kamionka pochodzi od gruszy. Kiedy w XIV wieku przybyli tu pierwsi osadnicy, okolicę porastały grusze, których owoce były twarde jak kamień. Grusza stanowi ciekawostkę dla osób pielgrzymujących na Górę św. Anny, którzy często zatrzymują się tutaj, podziwiają jej rozmiary i fotografują.

Dąb cudem ocalony
Dąb w Gogolinie liczy około 200 lat, jego obwód to 8,5 m, wysokość ok. 15 m. Zgłoszony został przez Gabrielę Kuchna z Gogolina. Drzewo rośnie w okolicy rogatek kolejowych - jego cień latem daje wytchnienie przechodniom i kierowcom oczekującym na otwarcie rogatek. Jego pień jest wbudowany w przedwojenny schron przeciwlotniczy. To raczej unikatowa sprawa i wydaje się, że drzewo zostało wykorzystane do zamaskowania budowli. W pełni ulistniony dąb jest także swoistym filtrem zanieczyszczeń i barierą dźwiękochłonną. Jego wyjątkowość została dostrzeżona dopiero podczas walki o ocalenie - był objęty postępowaniem „wycinkowym”. Mieszkańcy w krótkim czasie zebrali ponad 400 podpisów pod petycją z prośbą o ocalenie tego okazu do samorządowców oraz władz PKP PLK. Choć początkowo wydawało się, że sytuacja jest beznadziejna, to jednak udało im się nawet zaangażować ogólnopolskie media. Ostatecznie decyzja o wycince drzewa została cofnięta.