Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Wielkanocne stoły i frankfuter kranz


kra 03.04.2017

Furorę robił frankfuter kranz, czyli wieniec biszkoptowy, który jest przekładany kremem budyniowym i obsypany smażonym na sucho kokosem.


W tym roku tradycyjna już Wystawa Stołów Wielkanocnych odbyła się w Głogówku. Organizatorem tej przedświątecznej uczty jest Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, który składa się z 30 lokalnych kół z terenu województwa opolskiego i śląskiego.

Co roku wystawa pozwala poznać potrawy przygotowywane w różnych regionach Śląska z okazji Świąt Wielkanocnych. To także inspiracja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić do swojego domu odrobinę wielokulturowości i nietuzinkowych pomysłów. Licznie przybyli odwiedzający zanim zmierzyli się z nowościami, wcześniej kosztowali żurek, ciasta, torty, mięsa, warzywa w różnych postaciach, pasztety i oczywiście dania główne, czyli jaja w niemal każdej odsłonie. Furorę robił frankfuter kranz, czyli wieniec biszkoptowy, który jest przekładany kremem budyniowym i obsypany smażonym na sucho kokosem. W tradycji świętowania zakorzenione są także zwyczaje związane ze zdobieniem stołów, malowaniem jaj i wykonywaniem palm. Zdaje się, że Wielkanoc to możliwość skupienia się na najdrobniejszych detalach ducha naszej tradycji. Wystawę odwiedziło prawie 3 tysiące osób.