Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Szpitale na Opolszczyźnie w niezłej formie


rema 12.05.2019

Rzeczpospolita ogłosiła coroczny ranking najlepszych w Polsce szpitali. Te, które znalazły się w grafiku wcale nie są chwalone przez pacjentów.


Placówki zdrowotne co roku czekają na wyniki rankingu najlepszych szpitali. Jak podała gazeta „Rzeczpospolita” w złotej placówek wielozabiegowych, jak i niezabiegowych w znalazły się na szczycie rankingu szpitale z Opolszczyzny.

Wśród palcówek wielospecjalistycznych i onkologicznych na miejscu piątym ulokowało się Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu z 889,89 punktami (w roku ubiegłym 849), a na miejscu trzynastym Szpital Wojewódzki w Opolu, przy ulicy Katowickiej. Uzyskał on 877,71 punktów (w roku ubiegłym 850).

Wśród szpitali niezabiegowych wielki sukces odniósł Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny im. św. Jadwigi w Opolu, który zajął drugie miejsce. Wyprzedził go jednie Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem. Stobrawskie Centrum Medyczne Spółka z o.o. z siedzibą w Kup - Szpital Pulmonologiczno-Reumatologiczny w Kup znalazł się na szóstym miejscu.

Wicemarszałek Roman Kolek podkreślał, że konkurencja była bardzo poważna. Do konkursu zgłosiło się 226 placówek. Oceniana jest m.in. jakość leczenia, przestrzeganie praw pacjenta, szkolenie personelu medycznego, uzyskane certyfikaty, licencje i akredytacje. Pacjenci mają jednak podstawowe zastrzeżenie - w murach Szpitala Neuropsychiatrycznego w Opolu, który zajął drugie miejsce, trzeba spędzić najczęściej po kilkanaście godzin, aby dostać się na oddział. System nie działa tak doskonale, jak to pokazują wyniki. Niektórzy przychodzą ze skierowaniem, ale po kilkunastu godzinach oczekiwania w izbie przyjęć rezygnują i zjawiają się następnego dnia. Nie daje to jednak gwarancji, że znów nie spędzą w szpitalu kolejnych kilku godzin. Ci cierpiący, nie czują się lepiej, mimo zamontowanego w poczekalni telewizora. Pierwszeństwo mają karetki, które przyjeżdżają co chwilę, zaplanowane operacje czy też przekazywanie sobie dyżurów.