Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 stycznia 2021
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego


Mniejszość aktywna przez cały rok


dem 08.06.2017

W Naczęsławicach (powiat kędzierzyńsko-kozielski) odbył się 28 Zjazd Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.


Delegaci podsumowali ostatni rok działań towarzystwa. Dzięki zaangażowaniu członków TSKN w roku 2016 w lokalnych kołach DFK zrealizowano ponad 600 projektów, w tym: 377 projektów w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań na łączną kwotę ponad pół miliona złotych, a także 170 projektów sfinansowanych z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec na podobną kwotę oraz 22 projekty sfinansowane w ramach dotacji samorządowych.

Dział Kultury TSKN zorganizował szereg imprez wojewódzkich, m.in. Noworoczne Spotkanie Środowisk Twórczych i Sportowych Mniejszości Niemieckiej, Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, Bajkowe Noce czy 13 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Biuro TSKN sprawuje również opiekę nad zespołami i grupami artystycznymi mniejszości niemieckiej. Ponadto po raz pierwszy zorganizowano serię 5 koncertów powiatowych w których udział wzięło ponad 2500 osób, a także jednodniowe wycieczki do Berlina z udziałem 176 dzieci z mniejszości niemieckiej.

Sporym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyły się również kursy języka niemieckiego. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad oraz uproszczonej formy zgłoszeń, utworzono 28 grup kursowych z udziałem 190 osób. TSKN żył w ubiegłym roku również sprawą zmiany granic miasta Opola, szczególnie w kontekście naruszenia praw mniejszości. Podczas Zjazdu Delegatów liderzy TSKN wyrazili głęboką nadzieję, że złożona w ubiegłym roku petycja do Komisji Petycji nadal będzie rozpatrywana przez Parlament Europejski. - Dalej będziemy robić swoje - podsumował przewodniczący TSKN Rafał Bartek. - Mamy co robić. Naszym priorytetem pozostaje pielęgnowanie języka niemieckiego i tożsamości.

Jednym z ważniejszych zadań na kolejny rok jest odpowiednie przygotowanie do zbliżających się w 2018 roku wyborów samorządowych. Jesienią tego roku odbędą się natomiast wybory do Bundestagu, w których głos na swoich kandydatów mogą oddać również Niemcy mieszkający w Polsce. TSKN wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce planują kampanię informującą i zachęcającą do udziału w tych wyborach. Zaplanowano również wdrożenie nowych inicjatyw, takich jak Deutschklub (projekt dla młodzieży w wieku 12-16, podczas którego uczestnicy raz w tygodniu będą się spotykać, rozwijać swoje pasje i używać język niemiecki w życiu codziennym). Ponadto przewidziano dalszy rozwój wielu sztandarowych projektów TSKN, m.in. niemieckojęzycznych szkółek piłkarskich Miro, gdzie w 11 oddziałach na dzień dzisiejszy trenuje, pod okiem 21 trenerów, 380 dzieci w 26 grupach.