Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 21 stycznia 2021
Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory


Miroslav Klose na czarnej liście


wer 27.07.2017

Piłkarz Miroslav Klose w 2015 roku został uznany przez włodarzy Opola za honorowego obywatela miasta. Został uznany za najskuteczniejszego zawodnika w historii.


Strzelił 71 goli w barwach reprezentacji Niemiec (od 2001 roku). Klose jest nie tylko mistrzem świata 2014 roku w piłce nożnej, ale także rekordowym strzelcem mistrzostw świata w Brazylii, a więc jednym z najlepszych piłkarzy w historii. Karierę zakończył w 2016 roku.

Nadanie honorowego obywatela miało być dowodem, że miasto honoruje ludzi wybitnych, osiągających wielkie rzeczy dzięki talentowi i ciężkiej pracy, bez względu na narodowość. Działacze mniejszości niemieckiej uważali, że to wielki dzień również dla akceptacji niemieckości w centrum województwa opolskiego. Miroslav Klose urodził się 9 czerwca 1978 w Opolu.

Głosowanie za propozycją odbyło się spontanicznie, gdyż wniosek nie był wprowadzony do porządku obrad. - Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa wprowadził głosowanie jako punkt dodatkowy - relacjonował radny mniejszości niemieckiej Marcin Gambiec. - Za nadaniem reprezentantowi Niemiec honorowego obywatelstwa miasta głosowało dwunastu radnych, sześciu było przeciw a trzech wstrzymało się od głosu. Wniosek dotyczący nadania Klose Honorowego Obywatelstwa Opola złożyła w październiku 2014 opolska mniejszość niemiecka.

Radni miasta Opola po raz kolejny zastanawiają się nad przypadkiem Miro Klose, który do dziś nie przyjął oficjalnie tytułu. Część z nich jest za jego odebraniem, argumentując że to zachowanie nielicujące z przyznanym wyróżnieniem. Przez dwa lata piłkarz nie zrobił nic, aby przyjąć tytuł lub przynajmniej podzielić się informacją, że otrzymał najwyższe wyróżnienie przyznane przez miasto. Marcin Gambiec, szef klubu Mniejszość Niemiecka-Dla Samorządu twierdzi, że nawiązany został kontakt z menadżerem Klose. Decyzja ma zapaść pod koniec wakacji.