Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Chcą polskiej mniejszości w Niemczech


jas 10.02.2010

W najbliższy czwartek w Berlinie na spotkaniu wiceszefów niemieckiego MSW oraz polskiego MSWiA odpowiedzialnych za problematykę mniejszości narodowych obecni będą przedstawiciele polonijnych organizacji w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.

"To wyjątkowe wydarzenie" - mówi Marek Wójcicki, prezes Związku Polaków w Niemczech Rodło. "Mogło do niego dojść wskutek zdecydowanej postawy polskiego rządu, ale i przychylnego stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych Christopha Bergnera" - dodaje.

"Rzeczpospolita" informuje, że zdaniem prezesa Rodła sprzyjający klimat do załatwienia sprawy statusu polskiej mniejszości stworzyła twarda postawa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w czasie spotkania w grudniu z Guido Westerwellem, jego niemieckim odpowiednikiem. "Ale też wywiad sprzed tygodnia w "Die Welt", w którym Sikorski jednoznacznie opowiada się za aktem sprawiedliwości w postaci nadania nam przywilejów identycznych z tymi, jakimi cieszy się mniejszość niemiecka w Polsce" - podkreśla Wójcicki.

Niemieckie przepisy tymczasem mówią, że mniejszość polska nie istnieje. Status ten straciła na podstawie dekretu hitlerowskiego z 1940 r. Jak przyznaje strona niemiecka, dekret stracił moc prawną po II wojnie światowej, obowiązywał jednak kilka lat. Ekspertyza wykonana dla polskiego MSZ mówi, ze był nieważny od samego początku, co wymusza przywrócenie stanu prawnego sprzed roku 1940. Oznacza to m.in. zwrot skonfiskowanego majątku Rodła. Jest to jeden z postulatów, które zostały uzgodnione z przedstawicielami polskiego rządu. Rehabilitacja członków Związku Polaków w Niemczech zesłanych do obozów koncentracyjnych otwiera listę. "Doczekali się jej dezerterzy Wehrmachtu, homoseksualiści itp." - przypomina Wójcicki. Innym ważnym punktem jest wprowadzenie do niemieckich szkół publicznych nauki języka polskiego jako ojczystego, jeżeli takie zapotrzebowanie zostanie zgłoszone przez rodziców co najmniej siedmiorga dzieci. W Berlinie obecny będzie szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, sekretarz stowarzyszenia, członek komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowej Rafał Bartek oraz szef niemieckich stowarzyszeń w Polsce Bernard Gaida