Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 10 grudnia 2023
Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii


Opole ma czujnik mierzący poziom smogu


edw 02.07.2019

50 sensorów pojawiło się w miastach w województwach: śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielopolskim, małopolskim i mazowieckim. Mieszkańcy mogą sprawdzić poziom smogu.


W Opolu zwiększono dostęp do informacji o jakości powietrza, dzięki kolejnemu czujnikowi smogu. W centrym Opola, przy ulicy Krakowskiej 31, zainstalowano sensor powietrza mierzący poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiaru dostępne są na stronie https://map.airly.eu/pl/. Kolejny czujnik w Opolu jest elementem kampanii #BezSmogu.

Celem akcji jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem. - Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem - mówi Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu. - Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem.

W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości.

W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Europy. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce. Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, zanieczyszczone powietrze może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli. Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79 do 86 procent mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu.