Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Z Opolskich gmin tylko Cisek otrzyma specjalne wparcie rządu


pr 08.06.2010

600 mln zł do podziału między 14 gmin, a potrzeby są wielokrotnie większe. Polska wystąpi o pomoc do funduszy unijnych.


- Na dzisiejszym spotkaniu omówiliśmy szczegóły dotyczące przekazania 14 gminom 600 mln zł na odbudowę infrastruktury lokalnej - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska po rozmowach z wojewodami i marszałkami z 7 województw. Spotkanie odbyło się 7 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Warszawie.

W rozmowach z rządem udział wzięli przedstawiciele lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Przedstawiono listę 14 gmin zakwalifikowanych do pomocy, które zostały szczególnie dotknięte przez powódź: Cisek (województwo opolskie), Czechowice-Dziedzice i Bieruń (śląskie), Lanckorona, Limanowa, Szczurowa i Szczucin (małopolskie), Jasło, Tarnobrzeg i Gorzyce (podkarpackie), Sandomierz (świętokrzyskie), Wilków (lubelskie), Gąbin i Słubice (mazowieckie).

Lista jest ciągle otwarta i może objąć inne gminy dotknięte kataklizmem. - Program pomocy dla gmin, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi będzie wdrażany przez dwa lata. Najpierw odbudowywane zostaną placówki oświatowe i zdrowotne oraz stacje uzdatniania wody. Środki będą przeznaczone również na odbudowę dróg i mostów. Gminy nie będą musiały dokładać do tego programu - zapowiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. Polska planuje złożyć wniosek do europejskiego Funduszu Solidarności. Szefowa resortu rozwoju regionalnego poinformowała, że zamierza przesunąć część środków w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko z projektu energetycznego Brody-Płock na inwestycje przeciwpowodziowe.