Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 18 stycznia 2021
Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra


Szykuje się atrakcja w Kędzierzynie-Koźlu


ak 07.02.2011

The Bluecity Queen zawinie wkrótce do kozielskiego portu? Być może już niedługo po Odrze znów będzie kursować statek wycieczkowy.


Wszystko wskazuje na to, że począwszy od wiosny już na stałe jedną z atrakcji turystycznych Kędzierzyna-Koźla będą rejsy po Odrze statkiem o sympatycznie brzmiącej nazwie The Bluecity Queen. Właściciel statku zamierza wydzierżawić od miasta fragment kozielskiego portu. Chodzi najprawdopodobniej o nabrzeże przy ul. Elewatorowej.

Miasto miałoby zapewnić jedynie oświetlenie i małą architekturę. Statek wyruszałyby w rejsy w kierunku Januszkowic lub w górę rzeki - w stronę gminy Cisek. W grę wchodzi też Kanał Gliwicki. Byłaby to niewątpliwie spora atrakcja turystyczna dla mieszkańców całego regionu. Licząca 21 metrów dwupokładowa jednostka jest w stanie pomieścić około 60 pasażerów.

Krzysztof Banasik, pełnomocnik firmy żeglugowej wyjaśnił, że jeśli całe przedsięwzięcie wypali, to właściciel nie wyklucza zakupu drugiego statku, a także zakup dzierżawionego od gminy nabrzeża. - Obecnie kupiona w Holandii jednostka przechodzi remont. Mniej więcej w połowie kwietnia zacznie pływać po Odrze. Liczymy na spore zainteresowanie ze strony mieszkańców, turystów, szkół, firm oraz instytucji - nie ukrywa Krzysztof Banasik.

Prezydent Kędzierzyna-Koźka Tomasz Wantuła również uważa, że taki statek to strzał w dziesiątkę. Zdaniem prezydenta tego typu atrakcji turystycznej brakowało w mieście, w związku z tym samorząd powinien pomóc przedsiębiorcy rozwinąć skrzydła.