Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Opolszczyzna ma stawiać na regionalizm


pk 19.04.2013

Zmiany we władzach to tylko początek zmian. Rada Górnoślązaków chce stworzyć społeczeństwo obywatelskie. Zanim to nastąpi jej członkowie muszą wiedzieć, ilu ludzi deklaruje narodowość śląską. Na to pytanie odpowie im Urząd Statystyczny.


9 marca w Katowicach odbyło się spotkanie Rady Górnośląskiej, którą tworzą członkowie: Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Pro Loquela Silesiana, Towarzystwa Piastowania Ślonskiej Mowy "Danga", Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Związku Ślązaków, Stowarzyszenia "Silesia Schola", Ślonsko Ferajna, Przymierze Śląskie, Fundacja Silesia, Nasz Wspólny Śląski Dom, Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość", Initiative für kulturelle Autonomie Schlesiens e.V.

Zarząd wystosował apel do samorządów województwa opolskiego i śląskiego o zwracanie większej uwagi na postacie regionalne przy doborze patronów miejsc publicznych, jak nazwy ulic czy szkół. Dotychczasowy przewodniczący Piotr Długosz zrezygnował z pełnienia swojej funkcji, a na jego miejsce wybrano Rafała Adamusa z Pro Loquela Silesiana. Wiceprzewodniczącym został Marcin Melon ze Stowarzyszenia Edukacji Regionalnej "Silesia Schola".

Uczestnicy spotkania ustalili, że wystąpią do Głównego Urzędu Statystycznego o podanie danych dotyczących narodowości śląskiej z podziałem na gminy. Jedenaście mniejszości, które są w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych, otrzymały już takie informacje. Nie uwzględniono Ślązaków, mimo iż są to dane o charakterze publicznym, a wyniki dotyczące narodowości śląskiej były przedstawione w poprzednim spisie z 2002 roku. Rada Górnośląska postanowiła objąć patronatem obchody 1150 rocznicy Chrztu Śląska z rąk Cyryla i Metodego. Zebrani uchwalili, że długofalowym celem Rady Górnośląskiej powinno być budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Powołano więc grupę roboczą, która wypracuje strategię działań na najbliższe lata.