Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


Czy będa tłumy turystów w tym roku Krasiejowie?


Amda 21.03.2012

Koncepcja wykluła się z prehistorycznego oceanu. Teraz nadeszła pora na realizację jednego z największych w Polsce parków tematycznych. Jego atrakcyjnością będzie to, że na jego terenie znajdują się dziesiątki tysięcy najprawdziwszych kości pradinozaurów.


O Krasiejowie, małej wiosce pod Ozimkiem, świat usłyszał już ponad dziesięć lat temu. Po odkryciu licznych śladów najstarszych na świecie pradinozaurów było głośno przez kilka miesięcy. Później do pracy wzięli się paleontolodzy, odkopując tonu kości prehistorycznych zwierząt. Dotychczasowe działania nie były jednak nastawione na ściągnięcie turystów z całej Europy, a może i świata. Małe muzeum z odsłoniętymi szczątkami i olbrzymie niewykorzystane wyrobisko pogórnicze nie stanowiło zachęty.

Tymczasem na początku lutego nowy inwestor przedstawił koncepcję największego parku jurajskiego w Polsce. Oprócz części muzealnej powstanie wielka infrastruktura rozrywkowa. Dzieci wyszaleją się na prehistorycznym placu zabaw. Będą mogły skorzystać z parku wodnego, a do najodleglejszych miejsc seniorów zawiezie specjalna kolejka. Na ścieżkach edukacyjnych pojawią się wielkie gady. Najwcześniej atrakcje te będzie można zobaczyć za cztery lata.

Ponad 225 milionów lat temu w okolicach Krasiejowa znajdowało się olbrzymie prehistoryczne jezioro, które sięgało aż do zachodnich terenów dzisiejszej Francji. Pływały w nim kraby, małże, pierwotnie ewolucyjne ryby ganoidowe i dwudyszne z czterema zębami. Do zlewiska wpadała rzeka, która najprawdopodobniej nanosiła szczątki padłych zwierząt. Bagniste brzegi akwenu porastała kilkumetrowa roślinność. Na krasiejowskim cmentarzysku spoczął 2-metrowy metopozaur, jeziorny płaz przypominający swoim wyglądem dzisiejszego krokodyla. Rzadko wychodziły na ląd, a swoje ofiary atakował z zaskoczenia. Podobny do niego był 3,5-metrowy gad, najbardziej pierwotny z dotąd poznanych. Fitozaur polował na ryby, które chwytał długimi szczękami. Naukowcy odkryli jego niemal kompletny szkielet, najprawdopodobniej jedyny na świecie. Podobną sensacją był roślinożerny aetozaur (jaszczur o ptasiej czaszcze), którego liczne szczątki należą najprawdopodobniej do najstarszych na świecie. Na ich podstawie można zrekonstruować prehistorycznego gada, liczącego 3,5 metra długości, żywiącego się roślinami.

Nowym krasiejowskim gatunkiem jest bagienny płaz cyklotozaur, charakteryzujący się największym łbem spośród swoich pobratyńców. Żyły na brzegach rzeki, polując podobnie jak dzisiejsze aligatory. Żywiły się najchętniej zwierzętami lądowymi. W Krasiejowie odkryto ich kilka gatunków. Wśród nich królował nowo odkryty i zrekonstruowany rodzaj - silesaurus opolensis - nazwany tak przez prof. Dzika, dla upamiętnienia miejsce znalezienia, najstarszy pradinozaur w Europie. Mimo mało imponujących rozmiarów metrowe zwierzę biegało dosyć szybko na długich kończynach. Miało długą szyję, a żuchwa kończyła się czymś w rodzaju dzioba.

W Krasiejowie znaleziono również gada, który swoją budową przypominał słynnego tyranozaura. Polował zapewne najchętniej na aetozaury, co ułatwiało mu pionowe ustawienie tylnich kończyn, mimo że nie był od nich dużo większy. Dinozaury Spielberga swoje potężne rozmiary osiągnęły na skutek ewolucji po dziesiątkach milionów lat od momentu, gdy krasiejowskie pradinozaury spoczęły w osadach rzecznych.