Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 17 września 2021
Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza


W Prószkowie lał się pot, łzy i żar z nieba


am 29.04.2009

II Festiwal Sportu w Prószkowie spotkał się z takim odezwem, że zdziwili się nawet jego organizatorzy. - W zawodach wzięło udział ponad 250 uczniów, reprezentujących 48 drużyn - mówi dyrektor prószkowskiego Zespołu Szkół Danuta Sobera. - Reprezentowali aż siedem powiatów, m.in. głubczycki, krapkowicki, namysłowski, opolski, prudnicki, strzelecki.

Atrakcji było co niemiara, więc młodzi ludzie świetnie bawili się w czasie przerw pomiędzy kolejnymi konkurencjami. Jedni jeździli konno wśród bujnej zieleni parku Pomologii, inni podziwiali militaria z czasów II wojny światowej przywiezione przez lokalnych pasjonatów. Ciekawostką była też szansa do oglądnięcia osławionych zbiorów Królewskiej Akademii Rolniczej założonej przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Najwięcej emocji przyniosła rywalizacja, która nie zawsze kończyła się radością, szczególnie w fazie eliminacyjnej. Z uśmiechem na twarzy schodzili zwycięzcy, a pokonani często nie ukrywali łez. W tej dziedzinie brylowały dziewczęta z młodszych klas gimnazjalnych. Kulminacyjnym punktem festynu było oddanie do użytku profesjonalnego boiska treningowego o wymiarach 30 na 60 metrów, pokrytego sztuczną trawą.

Otwarcia obiektu dokonał starosta opolski Henryk Lakwa. - Inwestycja kosztowała 416 tys. zł i w całości została pokryta przez Starostwo Opolskiej - poinformowała pani dyrektor. - Kolejnym naszym celem jest stworzenie pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej o wymiarach 100 na 60 metrów ze sztuczną murawą. Przygotowujemy już kosztorys tego przedsięwzięcia oraz projekt. Od 2004 roku w Prószkowie istnieje Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Młodzieży w piłce nożnej, dzięki któremu utalentowani Opolanie mogą już od gimnazjum łączyć naukę z profesjonalnymi treningami. Jest to jeden z szesnastu takich miejsc w Polsce.

Uczniowie oprócz czterech godzin wychowania fizycznego mają również osiem godzin treningów piłkarskich i godzinę nauki pływania. W klasach uczą się również dziewczęta, choć zdecydowanie przeważają panowie ze sportowym zamiłowaniem. W drugiej klasie PG uczy się Agnieszka Surdziel, która świetnie kopie piłkę. Na początku niektórzy rówieśnicy nie mogli pogodzić się z tym, że jest od nich lepsza, więc dziewczyna była bez przerwy faulowana. Atutem szkoły jest to, że dzieci mogą kontynuować edukację w liceum o tym samym profilu. - Niektórzy uczniowie odchodzą do Szkoły Mistrzostwa Sportowego "Gwarek" w Zabrzu, inni tracą sportowe zainteresowania - śmieje się dyrektor Sobera. - Większość jednak pozostaje z nami. Mimo że placówka funkcjonuje zaledwie pięć lat ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy.

W 2006 roku drużyna Pomologii Prószków została mistrzem Europy juniorów w austriackim Klagenfurt. Rok później wróciła z tytułem wicemistrzowskim. 17-letni Dawid Pierges, który po gimnazjum zdecydował się kontynuować naukę w SMS "Gwarek" w Zabrzu, był na testach w greckiej drużynie Ateny Panathinaikos. Nie wiadomo jednak, czy rodzice pozwolą mu, żeby tak szybko zakończył edukację i zajął się profesjonalnym sportem. W barwach I-ligowej Odry Opole występuje Jakub Grodzki, który był prószkowskim licealistą. Na testy do Lecha Poznań wyjechali 16-letni Wojciech Morka i Szymon Gawlica. W tym roku obaj kończą gimnazjum. Wojtek był na testach do reprezentacji Polski do lat 15. W Śląsku Wrocław gra 17-letni Maciej Rychlik, były gimnazjalista prószkowskiego ośrodka.

- Wielu naszych uczniów gra również w III lidze opolsko-śląskiej - mówi trener Aleksander Kalbron. - Są piłkarzami w Dobrzeniu, Krasiejowie, Zdzieszowicach, Graczach.

Wielkie nadzieje związane są z takimi uczniami jak 15-letni Patryk Palzer, Tomasz Kowalczyk czy Jakub Malinowski. Ich rozwój obserwuje trener reprezentacji Polski. W pierwszej klasie gimnazjum wyróżnia się Piotr Pach i Lukas Klemenz. Trenuje ich Tomasz Bardjan, który kończy szkolenie na trenera I klasy. Młodzież z niecierpliwością czekała na mecz piłki nożnej, w której zmierzyli się nauczyciele oraz reprezentanci OZPN z uczniami. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem weteranów 3-1 (Aleksander Kalbron 2, Adam Berbelicki 1 - Karol Chodorowski)

Nauczyciele: Rafał Krupa - Krzysztof Job, Aleksander Kalbron, Adam Berbelicki, Tomasz Bardjan

Uczniowie: Marcel Wencel - Michał Wendzel, Bertłomiej Semik, Kamil Woźniakowski, Karol Chodorowski, Tomasz Paciorek, Robert Stankala Do zawodów stanęli uczniowie szkół podstawowych m.in. z Lubrzy, Krapkowic, Prószkowa, Dobrzenia Wielkiego, Złotnik, Komprachcic, Chróścic i Wawelna.

Gimnazjaliści przyjechali z Baborowa, Krapkowic, Namysłowa, Komprachcic, Lubrzy, Gogolina, Niemodlina, Chróścic, Izbicka, Głubczyc, Strzeleczek. Wyniki uzyskane przez uczniów z Zespołu Szkół im. J. Warszewicza w Prószkowie

Biegi sztafetowe

Kategoria gimnazjum:
1 miejsce - kl. III,
2 miejsce - kl. II

Kategoria liceum:
1 miejsce - kl. II,
2 miejsce - kl. I

Kategoria dziewczęta:
1 miejsce - kl. III H/AG

Rzut jajkiem

1 miejsce - Marcin Mironowicz i Marcin Sokół
2 miejsce - Patryk Lachowski i Patryk Palzer
3 miejsce - Karolina Dziadkiewicz i Patrycja Trela

Skok w dal

Kategoria gimnazjum:
1 miejsce - Wojciech Szydziak i Przemysław Stachurski

Kategoria liceum:
1 miejsce - Bartosz Głowala i Kamil Woźniakowski
2 miejsce - Kamil Chodorowski

Badminton
1 miejsce - Tomasz Paciorek
2 miejsce - Maciej Głowala
3 miejsce - Kryspin Pałysa

Tenis ziemny
1 miejsce - Adam Zalewski z kl. II LO
2 miejsce - Robert Kurzeja z kl. II gimnazjum
3 miejsce - Daniel Patryk z kl. III gimnazjum

Wyniki zawodów międzyszkolnych

Piłka siatkowa
Gimnazjum
Chłopcy:
1 miejsce - Baborów I,
2 miejsce - Baborów II
3 miejsce - Gogolin II,
4 miejsce - Gogolin I

Dziewczęta:
1 miejsce - Baborów I
2 miejsce - Lubrza II
3 miejsce - Komprachice II
4 miejsce - Komprachcice III

Szkoła podstawowa
Chłopcy:
1 miejsce - Lubrza I
2 miejsce - II
3 miejsce - Złotniki I
4 miejsce - Prószków II

Dziewczęta:
1 miejsce - klub Luks Komprachcice
2 miejsce - Chróścice
3 miejsce - Komprachcice
4 miejsce - Prószków I

Piłka nożna
Chłopcy gimnazjum:
1 miejsce - Baborów
2 miejsce - Strzeleczki
3 miejsce - Namysłów
4 miejsce - Izbicko