Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


OPOLE: Będą wodzić niedźwiedzia


11.02.2010

Śląski spektakl obrzędowy w Opolu


Już w piątek (12 lutego) o godzinie 14.00 do Solaris Center (Opole, Plac Kopernika 16) zawita korowód przebierańców wodzących niedźwiedzia. Przebrana grupa obrzędowa z Raszowej zaprezentuje taniec zapustowy, przemaszeruje wykonując muzykę, pieśni. Taniec z niedźwiedziem zwiastuje zapowiedź dobrego roku. Wydarzenie ma na celu zaprezentowanie tradycyjnego śląskiego spektaklu obrzędowego mieszkańcom Opola i okolic.

Wodzenie Niedźwiedzia należy do tradycyjnych śląskich obrzędów zapustowych. W okresie karnawału grupy młodych, przebranych mężczyzn (dziś również kobiety i dzieci) chodzi po miejscowości ze słomianym niedźwiedziem a korowodowi towarzyszy zespół muzyczny. Grupa odwiedza każdą z zagród, gdzie niedźwiedź wykonuje z gospodarzami "zapustowy taniec". Następnie jedna z osób deklamuje lub odczytuje żartobliwe sentencje dotyczące wydarzeń, miejsc, zjawisk lub osób, zrzucając winę za zaistniały stan rzeczy na Niedźwiedzia.

O agrarnym charakterze niedźwiedzia świadczy fakt pozyskiwania przez gospodarzy słomek ze stroju, które później umieszczano w gniazdach kur aby lepiej niosły jajka i zapewniły dobrobyt i urodzaj. Niedźwiedź zabiera ze sobą zło zmagazynowane pośród społeczności i na zakończenie obrzędu zostaje rytualnie uśmiercony - zastrzelony przez myśliwego. Zwieńczenie korowodu stanowi zapustowa impreza, w której uczestniczą mieszkańcy oraz uczestnicy obrzędu.