Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


K-KOŹLE: Przygotowania do budowy obwodnicy


ak 18.04.2010

Jedną drogę skończą, a drugą zaczną robić. Prezydent Kędzierzyna-Koźla wydał już decyzję środowiskową na budowę obwodnicy północnej.


Dokument ten jest niezbędny do uzyskania przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pozwolenia na realizację zadania. Decyzja środowiskowa, która czeka obecnie na uprawomocnienie się, to inaczej mówiąc zgoda na zrealizowanie przedsięwzięcia w danym otoczeniu przyrodniczym, ale określająca też pewne warunki i wymagania dotyczące ochrony środowiska, które inwestor musi spełnić podczas budowy drogi. To również informacja, że zadanie jest możliwe do realizacji i zarazem opis jego oddziaływania na otoczenie.

Władze Kędzierzyna-Koźla, które ze współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) są bardzo zadowolone, deklarują pomoc w zakresie załatwienia wszystkich niezbędnych procedur związanych z budową 14-kilometrowej obwodnicy północnej, która stanowić będzie wygodny dojazd z naszego miasta do autostrady A 4. To jak na razie jedyna obwodnica wpisana w Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Pod koniec września 2009 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu złożyła wniosek do Prezydenta Kędzierzyna- Koźla o decyzję środowiskową. Gmina przeprowadziła skomplikowaną procedurę w tym konsultacje społeczne.

- Po uprawomocnieniu się decyzji środowiskowej zostanie ogłoszony przetarg na dalsze etapy dokumentacji - informuje Michał Wandrasz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału GDDKiA, który wyjaśnia, że chodzi w tym przypadku o koncepcję programową, projekt budowlany, materiały do uzyskania zgody na realizację inwestycji drogowej, projekt wykonawczy i dokumentację służącą do opisu zamówienia na roboty budowlane.

Realny termin rozpoczęcia budowy obwodnicy północnej to rok 2012. Prace potrwają około 2 lat, czyli mogą się zakończyć w 2014 lub najpóźniej w 2015 roku. Szacowany koszt inwestycji to 264 mln zł Tymczasem dobiega już końca budowa 5-kilometrowej obwodnicy południowej Kędzierzyna-Koźla, której częścią jest przeprawa na Odrze o długości prawie 400 metrów. Inwestycja pochłonie ponad 150 mln zł. Powstająca obwodnica południowa - która zostanie oddana do użytku późną wiosną tego roku - to efekt licznych i trudnych negocjacji, które samorząd miejski prowadził od 10 lat.

Kluczowe decyzje dotyczące sfinansowania i realizacji tej największej inwestycji drogowej naszego miasta zapadały jeszcze za czasów wojewody opolskiego Bogdana Tomaszka oraz ministra Sławomira Kłosowskiego, którzy w tej sprawie spotykali się z prezydentem Wiesławem Fąfarą. Warto przypomnieć, że gmina Kędzierzyn-Koźle sfinansowała opracowanie dokumentacji technicznej budowanej obwodnicy, przeznaczając na ten cel 1,5 miliona złotych. Aby przyśpieszyć rozpoczęcie inwestycji samorząd wspierał też skomplikowany i żmudny proces wykupu działek, przez które przebiega trasa obwodnicy południowej.