Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


Kędzierzyn czeka na falę kulminacyjną


sztk 18.05.2010

Komunikat Sztabu Kryzysowego z godziny 13.30, 18 maja 2010: spodziewana jest fala kulminacyjna na Odrze pomiędzy 21.00 a 4.00.


Fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest w Koźlu dziś (18.05) pomiędzy 21.00 a 4.00 rano (według różnych szacunków). Przepływ fali trwał będzie około doby. Fala kulminacyjna spodziewana jest na poziomie 800 cm (szacunki instytutu meteo). W chwili obecnej (dane z godz. 11.00) Odra na wodowskazie w Koźlu przekroczyła stan alarmowy o 165 cm i jej wysokość zbliża się do 7 m. W związku z tym należy zabezpieczyć mienie na najniższych kondygnacjach we wszystkich dzielnicach od strony Koźla do ul. Gliwickiej w Kędzierzynie oraz w dzielnicach: - Kuźniczka, - Lenartowice. Pogarsza się sytuacja powodziowa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Najgorzej pod tym względem jest w gminach Bierawa i Cisek.

Na wielką wodę przygotowuje się także Kędzierzyn-Koźle. Nieustające od kilku dni opady deszczu sprawiają, że gwałtownie wezbrały praktycznie wszystkie największe rzeki pogranicza polsko-czeskiego. Nadejścia fali kulminacyjnej do Koźla należy spodziewać się jeszcze dziś. Odnotowano ją dopiero w Miedoni, natomiast czas jej dotarcia właśnie z tego punktu pomiarowego do Koźla trwa kilkanaście godzin. O godz. 5.00 poziom wody w Odrze na kozielskim wodowskazie wynosił 585 cm, o godz. 6.00 około 600 cm, a około godz. 8.00 już 626 cm. Czyli w ciągu 3 godzin wzrósł o ponad 40 cm. Przedstawiciele Wydziału Reagowania Kryzysowego Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu zakładają, że w szczytowym momencie fala w Koźlu osiągnie poziom około 720 cm.

Przypomnijmy w 1997 roku było to 970 cm. Pierwsze podtopienia mają już miejsce w Kędzierzynie-Koźlu. Chodzi w tym przypadku o osiedle Koźle Rogi i okolice ulic: Rajskiej, Kosynierów, Wodnej, gdzie zalane są już pola i piwnice w budynkach. Lada moment pod wodą znajdzie się też ulica Lasoki na tym samym osiedlu. Całkowicie wypełnione wodą jest także koryto Linety, która przepływa przez kozielski park. Wszystko wskazuje na to, że przy pomocy pomp pożarniczych woda z Linety będzie przepompowywana do Odry. Na razie wszystkie instytucje oraz placówki oświatowe w Kędzierzynie-Koźlu funkcjonują normalnie. Sytuacja jest cały czas monitorowana. Z niepokojem jednak śledzimy doniesienia z sąsiednich miejscowości.

W poniedziałek w nocy rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców z niektórych dzielnic Raciborza. Ewakuowano również część gospodarstw w gminach Bierawa i Cisek. Największe podtopienia wystąpiły w miejscowościach Stare Koźle, Brzeźce, Goszyce, Dziergowice i Landzmierz. Zalanych jest coraz więcej posesji. Wysoki poziom wody w Odrze będzie utrzymywał się przez następne dni, a przez najbliższe kilkanaście godzin zapewne jeszcze wzrośnie, tym bardziej, że dopiero od środy opady deszczu będą mniej intensywne. Optymistyczne jest to, że stabilizuje się sytuacja po stronie czeskiej, gdzie na wodowskazach od kilku godzin nie odnotowano znaczących wzrostów, a w niektórych przypadkach nawet niewielkie spadki. Jednak czeskie zbiorniki retencyjne są już wypełnione po brzegi.