Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 28 września 2021
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława


PRUDNIK: Najlepsi wśród strażaków


Piotr Sobek 04.06.2011

3 czerwca 2011 r. na terenie Komendy Powiatowej PSP w Brzegu odbyły się wojewódzkie zawody w sporcie pożarniczym. W szranki stanęło 88 strażaków z 11 komend powiatowych i miejskiej z terenu Opolszczyzny.


Zawody rozegrane zostały w trzech konkurencjach: wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, pożarniczy tor przeszkód oraz ćwiczenie bojowe. W rywalizacji drużynowej prudnickim strażakom udało się utrzymać rezultat sprzed dwóch lat i zająć zaszczytne II miejsce.

W klasyfikacji prudniczanie ustąpili pola jedynie kolegom z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie. Reprezentanci powiatu prudnickiego udany występ w zawodach poprzedzili wymaganym okresem treningowym prowadzonym pod trenerskim okiem asp. sztab. Andrzeja Gajewskiego wielokrotnego reprezentanta Opolszczyzny na zawodach rangi krajowej. Ogrom pracy włożonej w przygotowania oraz sporo wysiłku i poświęcenia zaowocowały dobrym wynikiem, osiągniętym w niezwykle wyrównanej rywalizacji.

Nie zawiodła drużyna jako monolit, nie zawiedli również jej liderzy do których bezsprzecznie zaliczyć należy mł. asp. Juliusza Wojnara - absolwenta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Był najbardziej wyróżniającym się zawodnikiem w indywidualnej klasyfikacji dwuboju pożarniczego, uzyskując rezultat 32,95. Zdeklasował swoich rywali i zajął I miejsce w województwie. Wysoki poziom umiejętności sportowo-pożarniczych aspirant Wojnar potwierdził już kilka dni wcześniej tj. 27 maja, zajmując II miejsce podczas XXI Świętokrzyskiego Turnieju w Dwuboju Pożarniczym, którego organizatorem była Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach.

Turniej zgromadził na starcie 63 najlepszych zawodników z całej Polski, a rywalizowano na obiektach sportowych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bardzo udany start podczas zawodów wojewódzkich zaliczył drugi z liderów prudnickiego teamu sekc. Dawid Heda, który z wynikiem 36,47 zajął V miejsce w województwie. Swoim występem nawiązał do tradycji rodzinnych i roku 1986, kiedy to podczas Otwartych Mistrzostw Polski we Wrocławiu w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej najlepszy rezultat w kraju i tytuł Mistrza Polski uzyskał st. ogn. Norbert Heda - niewątpliwy fenomen tej dyscypliny. Drużyna przysporzyła powodów do dumy bryg. Mirosławowi Jelonkowi - komendantowi Powiatowemu PSP w Prudniku.

Wszystkie konkurencje rozgrywane były pod bacznym okiem kpt. Wiesława Wiechy, z-cy komendanta PSP w Oleśnie, którego zadaniem z racji sprawowanej funkcji trenera koordynatora kadry wojewódzkiej będzie powołanie reprezentacji Opolszczyzny do kolejnego sprawdzianu umiejętności sportowych funkcjonariuszy, tj. XXVIII Mistrzostw Polski w sporcie pożarniczym, które odbędą się w dniach od 20 do 22 czerwca w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

Prudnicką straż pożarną reprezentowała 8-osobowa drużyna w składzie:

  • asp. sztab. Andrzej Gajewski,
  • st. ogn. Stanisław Mięczakowski,
  • mł. kpt. Ireneusz Sipiora,
  • sekc. Jacek Orzechowski,
  • sekc. Mateusz Zieliński,
  • sekc. Dawid Heda,
  • st. str. Krzysztof Dereń
  • mł. asp. Juliusz Wojnar